Alergie u osób chorych na RZS

  • Written by:
  • 1 Reply

U osób chorujących na reumatoidalne zapalenie stawów często może występować silna alergia pokarmowa, a także alergia związana z innymi alergenami, niż pokarmy. Alergia pokarmowa jest to nieprawidłowa odpowiedź układu opornościowego organizmu, na podawanie powszechnie nieszkodliwych pokarmów.

Niekorzystna reakcja ze strony organizmu może wystąpić w okresie kilku minut, albo po kilku godzinach od momentu spożycia żywności. Alergenami chemicznymi, zewnętrznymi oraz wewnętrznymi są: środki chemiczne pylące oraz lotne, które przedostają się do organizmu przez układ oddechowy. Biologicznymi alergenami są głównie pyłki roślinne, ukąszenia owadów, niektóre bakterie, a także grzyby.

Alergeny biologiczne dzielą się na: roślinne, czyli na przykład pyłki kwiatowe, pyłki traw i drzew, owoce; jak również alergeny zwierzęce, czyli na przykład naskórek, sierść zwierząt domowych, pierze, pot, włosy, również włosy niektórych gąsienic oraz ukąszenia owadów, które wywołują reakcje uczuleniowe. Alergeny mogą powodować także zmiany skórne, typu pokrzywki.

Do alergenów biologicznych należą również, alergeny bakteryjne, czyli bakterie oraz produkty przemiany bakterii, przykładowo tuberkulina – białkowa substancja, która jest wytwarzana przez prątki gruźlicy. Alergenami biologicznymi są również alergeny pokarmowe, czyli bardzo często jajka, truskawki, poziomki, mleko.

1 comment

  1. Cezary87

    Na moje nieszczęście trafiłam na tę stronę i zaczerpnęłamporady. Spodziewałam się, że istotnie pomoże, ale jest jeszcze gorzej! Kochani, nie korzystajcie bo będziecie żałować tak jak ja! Pozdr

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.