Arcydzięgiel Litwor – zastosowanie

Arcydzięgiel Litwor jest to roślina lecznicza z rodziny baldaszkowatych pochodząca z górzystych i wilgotnych rejonów Europy i Azji.

Właściwości (zastosowanie): arcydzięgiel stosuje się do celów przyprawowych (do produkcji likierów ziołowych i wyrobów cukierniczych). Nacieranie olejkiem z arcydzięgla łagodzi różnego rodzaju bóle (nerwobóle, bóle reumatyczne, mięśniowe) a także działa uspokajająco i nasennie. Olejek i odwar pomagają w walce z trądzikiem i grzybicą, gdyż mają działanie antybakteryjne i grzybobójcze.

Ponadto, roślina ta reguluje pracę układu pokarmowego, działa łagodząco na bóle brzucha i wzdęcia. Ma właściwości moczopędne, pobudza apetyt oraz zalecany jest przy przeziębieniach i chorobach dróg oddechowych.

Dawkowanie: odwar z arcydzięgla przygotowujemy z korzenia rośliny. Łyżeczkę sproszkowanego korzenia zalewamy szklanką wody, następnie gotujemy pod przykryciem około 2-3 minuty, na koniec odstawiamy na 15 minut. Przygotowany odwar pijemy po szklance 2-3 razy dziennie.

Z kolei nalewkę z arcydzięgla przygotowujemy także z korzenia, którego po rozdrobnieniu zalewamy spirytusem i odstawiamy na tydzień. Po tygodniu odcedzamy wcześniej przygotowaną miksturę i pijemy 3 razy dziennie po 2-3 łyżeczki.

2 comments

  1. Zuzanna80

    Bez sensu jest trwonienie czasu na wypróbowywanie nieznanych metod. Opisana tutaj metoda jest wypróbowana i przede wszystkim rzeczywiście skuteczna. Potwierdzamto, bo sam sprawdziłem. Polecam serdecznie. uściski

  2. Lasota83

    Spróbowałem i potwierdzam efektywność. Fajnie, że są ludzie którzy nawet za pośrednictwem sieci potrafią innym pomóc! Respekt!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.