Autyzm u dzieci – objawy

Autyzm to jedno z najpoważniejszych zaburzeń rozwoju dziecka, które obejmuje bardzo wiele jego sfer. Zazwyczaj jest nie do zaobserwowania przez pierwsze tygodnie życia malca i dopiero gdy jest on już starszym niemowlęciem pojawiają się pierwsze niepokojące symptomy.

Dziecko na przykład nie dąży do kontaktu z ludźmi ze swojego otoczenia, jest najbardziej szczęśliwe wtedy, kiedy leży samotne w swoim łóżeczku. Może wówczas godzinami wpatrywać się w swoje palce czy też na swój cień. Nie odwraca się kiedy do pokoju wchodzą ludzie, nawet jeżeli są to mama lub tata,, nie wyciąga do nich rąk, nie uśmiecha się i nie domaga przytulania.

Przeciwnie, wzięte na ręce protestuje, nie chce patrzeć w twarz. Starsze dzieci z autyzmem nie potrafią zrobić „pa, pa”, ani bawić się w „a ku ku”. Nie zawsze pierwsze oznaki zaburzenia występują we wczesnym wieku. Czasem malec rozwija się dosyć prawidłowo do około końca drugiego roku życia.

Następnie pomiędzy 2 a 5 rokiem symptomy autyzmu nasilają się. Dzieci mają wiele sztywnych oraz rutynowych zachowań nie chcą bawić się zabawkami, są nadpobudliwe ruchowo zaś ich zachowanie jest bardzo trudne do przewidzenia. Nie potrafią one nawiązać głębszej relacji z ludźmi, nie dążą bowiem do kontaktu. U większości autystycznych dzieciaków nie ma rozwoju się mowa, nie można się z nimi komunikować za pomocą gestykulacji, ani mimiki.

Czasem dzieci autystyczne wykazują ponadprzeciętne zdolności artystyczne, muzyczne, językowe, czy też pamięciowe. Diagnoza autyzmu jest bardzo trudna. Najważniejszy jest tutaj wywiad z rodziną odnośnie rozwoju dziecka.

2 comments

  1. EUSTACHY

    Tak się zastanawiam, czy autor porady sam z niej korzystał… Bo wygląda na to, że zwyczajnie ściągnął ideę, nawet nie zastanawiając się, czy jest to coś warte… Drodzy, trochę uwagi, myślenie nie boli… Pozdr

  2. Gdzie kupić vivicomb?

    Witam! Tematyka włosów na głowie, jak i ogólnie dbania o zdrowie i urodę jest bardzo istotną problematyką do opisania. obecnych czasach, gdy internet zdominował każde mieszkanie i wiadomości można rozpowszechniać w przeciągu chwili, należy pisać o sprawach istotnych dla ludzi, jak na przykład zdrowy wygląd włosów. Pielęgnacja ta, powinna być obowiązkiem każdego człowieka, aczkolwiek wielu nie dba o zdrowie należycie. Jestem wdzięczny za to, że powstał taki portal, który naucza!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.