Barwinek pospolity – zastosowanie

Barwinek pospolity jest to gatunek rośliny należący do rodziny toinowatych występujący we wschodniej, zachodniej, południowej i środkowej Europie. Nie rośnie w Skandynawii.

Właściwości (zastosowanie): stosowany jako surowiec leczniczy, działa rozkurczająco na naczynia krwionośne, obniża ciśnienie krwi, polepsza krążenie mózgowe. Wykorzystywany w stanach zapalnych błon śluzowych, krwawieniach i leczeniu egzem. Ponadto, barwinek stosuje się na oparzenia, wrzody i do płukania jamy ustnej. Ceniony również jako roślina ozdobna.

Dawkowanie: z ziela barwinka izoluje się winkaminę, która stosowana jest jako lek w tabletkach w przypadku m.in. zaburzeń krążenia mózgowego. W przypadku stanów zapalnych błon śluzowych, krwawieniach i egzemie wykorzystywane są liście barwinka.

1 comment

  1. zdzislaw

    W sieci non stop rodzą się witryny z pseudo-radami i potem są skutki jakie są. Jeślido pisania tekstu i radzenia komuś siada osoba, która się w najmniejszym stopniu w temacie nie orientuje, to mamy bigos. Tylko szkoda że ubolewająci , którzy takim pożal się Boże specjalistom wierzą i myślą, że to co podają do wiadomości jest autentyczne. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.