Biegunka u dzieci – domowe sposoby

Boli brzuszek, malec głośno płacze, jest niespokojny i garnie się na ręce do mamy, a do tego kilka razy dziennie brudzi pieluszkę rzadką kupką. Jest to widoczny znak tego, że układ pokarmowy dziecka został czymś nadwyrężony i trzeba mu pomóc, by sytuacja wróciła do normy.

Osoby dorosłe mają do swojej dyspozycji całą gamę środków farmakologicznych, które mogą pomóc im w poradzeniu sobie z biegunką, niestety jeżeli chodzi o dzieci, sprawa jest nieco trudniejsza. Kiedy dziecko ma biegunkę, jego stolec jest oczywiście rzadki, wodnisty, ale także często zmieszany jest ze śluzem, ropą, czy też krwią, dodatkowymi objawami problemów maleństwa mogą być również wymioty, a także gorączka.

W takim przypadku rodzice nie mają wyboru – powinni jak najszybciej udać się do lekarze, ponieważ dziecko zapewne potrzebować będzie leczenia medykamentami, które nie są dostępne bez recepty. Jeżeli jednak dodatkowe objawy nie występują, mam i tata mogą zdecydować się na przeczekanie tej sytuacji, mogą przy tym swojemu dziecku pomóc. Przede wszystkim chorując na biegunkę dziecko potrzebuje większych niż zwykle ilości wody, ponieważ pijąc tyle co zwykle może się odwodnić.

Sprawdzenie tego, czy dziecko nie jest odwodnione jest bardzo łatwe, wystarczy uszczypnąć fałdę skóry u dziecka i przytrzymać chwilę, a jeśli po puszczeniu długo widać będzie ślad, oznacza to że dziecko potrzebuje więcej wody. Biegunka w lekkiej formie powinna przejść po dniu, najwyżej dwóch, jeżeli jednak się utrzymuje, rodzice powinni udać się z tym problemem do lekarza.

1 comment

  1. Pingback: Jak opiekować się chorym dzieckiem - 1000rad.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.