Drgawki gorączkowe u dzieci – przyczyny i objawy

W niektórych dzieci wysoka gorączka może doprowadzić do tak zwanych drgawek gorączkowych. Chociaż wyglądają one groźnie, w rzeczywistości nie niesie ze sobą żadnych większych niebezpieczeństw. Trzeba jednak pamiętać o kilku rzeczach.

Najczęstsze objawy drgawek w trakcie gorączki to:

1. Wysoka gorączka

2. Silne pocenie się, zaczerwieniona twarz a później bladość

3. Niepokój

4. Oczy skierowane ku górze w taki sposób, że widoczne są tylko białka oczu

5. Drżenie rąk i nóg (drgawki proste) a później całego ciała (drgawki złożone)

6. Po drgawkach może nastąpić utrata przytomności.

Przyczyną drgawek gorączkowych jest wysoka gorączka i jest to naturalna reakcja organizmu na nią.

Jeżeli drgawki trwają dłużej niż 10 minut i połączone są z bólem głowy, wymiotami, zaburzenia odczuwania temperatury (inną temperaturę czuje się po prawej a inną po lewej stronie ciała) to należu natychmiast skontaktować się z lekarzem. Konsultacji lekarskiej wymagają także drgawki powtarzające się w ciągu kilku dni.

Po ustaniu drgawek dziecko będzie wyczerpane ponieważ wymuszają one silne napięcie mięśni. Zdarza się także utrata przytomności. Pamiętaj jednak, żeby nie podawać w trakcie drgawek oraz gdy dziecko jest nieprzytomne żadnych płynów do ust. Najlepiej od razy skontaktować się z lekarzem.

2 comments

  1. Agnieszka

    Kiedyś się przejechałem na czymś, co było w sieci i na nieszczęście niczego mnie to nie nauczyło. Finito, nigdy więcej nie będę korzystał z porad, które w tym miejscu są!!! To jakaś dowcip i śmiech na sali! Siemka

  2. leszek

    W necie nieprzerwanie powstają witryny z pseudo-poradami i później są skutki jakie są. Jeżelido opracowywania tekstu i radzenia komuś siada osoba, która się w najmniejszym stopniu w temacie nie orientuje, to mamy tragedię. Tylko szkoda że ubolewająci , którzy takim pożal się Boże specjalistom dają wiarę i sądzą, że to co publikują jest niekłamane. całuski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.