Gdy dziecko zaczyna chodzić

Kiedy nasz maluch skończy 10 miesięcy zazwyczaj zaczynamy się zastanawiać na tym, kiedy wreszcie zrobi on swój pierwszy samodzielny krok. W końcu potrafi już wyprostowane ustać bardzo długo trzymając się rączkami szczebelków w dziecinnym łóżeczku, a prowadzone za rączki doskonale daje radę z udawaniem, że chodzi samodzielnie.

Pierwszy krok to bardzo ważna chwila w życiu nie tylko dziecka, ale także i rodziców, którzy czekają na ten moment, jako na jeden z najważniejszych w życiu ich maleństwa. Pamiętajmy jednak że decyzja o próbie przejścia kilku krótkich kroków powinna należeć do dziecka, a rodzice nie powinni za mocno na nie naciskać i oczekiwać szybkiego chodzenie.

Dzieci nie są identyczne i podczas gdy jedne zaczynają chodzić mają 10 miesięcy, inne robią to dopiero po skończeniu roku, a nawet później, co nie jest żadną wadą ich rozwoju. Jeśli nasze dziecko ze wszystkich sił stara się chodzić, pomagajmy mu, podtrzymujmy za rączki, pomagajmy także robić „sprężynki”, które ćwiczą nogi malca i przygotowują je do dźwigania ciężaru ciała.

Pierwsze kroki naszego dziecka z całą pewnością wyglądać będą dość komicznie, gdyż będzie on maszerował na szeroko rozstawionych nóżkach, bardzo często przewracając się i upadając na pupę, co jednak nie będzie go wcale zniechęcało do dalszych starań.

Bardzo szybko nasz maluch zacznie zyskiwać coraz większą sprawność i niebawem przyjdzie chwila, w której rodzice będą musieli biegać za nim.

 

1 comment

  1. Barnaba1982

    Jakiś czas temu się przejechałem na czymś, co było w Internecie i niestety nie dało mi to nauczki. Finito, nigdy więcej nie będę korzystał z porad, które w tym miejscu się znajdują!!! To jakaś kpina i śmiech na sali! pozdro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.