Guzki reumatoidalne

  • Written by:
  • 1 Reply

Bardzo ważnym objawem reumatoidalnego zapalenia stawów są guzki reumatoidalne, które najczęściej pojawiają się w tkance podskórnej; mogą pojawiać się też w różnych narządach wewnętrznych, przykładowo w płucach, w nerkach, w sercu. Rozwój procesu zapalnego w reumatoidalnym zapaleniu stawów powoduje zniszczenie chrząstki stawowej, powierzchni stawowych, a także prowadzi do uszkodzenia aparatu więzadłowego i powoduje trwałe zniekształcenia stawów.

Odczuwane przez pacjentów objawy w czasie trwającej choroby reumatoidalnego zapalenia stawów są bardzo nieprzyjemne. Guzki reumatoidalne są to ziarniaki, które składają się ze środkowego ogniska martwicy. Ziarniaki te otaczają komórki jednojądrzaste, a na ich zewnętrznych częściach znajdują się limfocyty, a także komórki plazmatyczne.

W RZS guzki reumatoidalne występują u wielu chorych. Znajdują się głównie w ścięgnach, a także pod skórą, a przede wszystkim w takich miejscach, w których stawy są narażone na naciski i drżenia. U wielu pacjentów chorujących na reumatoidalne zapalenie stawów, pojawiają się dolegliwości, związane z zapaleniem naczyń w obrębie skóry, narządów wewnętrznych, a także nerwów. W RZS bardzo często występują też następujące objawy: ogólne osłabienie, alergie pokarmowe i skórne, ogólne rozbicie, często podwyższona temperatura ciała, plamy na dłoniach i w innych miejscach na skórze, duża potliwość skóry.

1 comment

  1. Lambert90

    Odwiedziłam do tej pory chyba wszystkie możliwe strony www dotyczące tego tematu i nie mogłam nigdzie znaleźć rady. Ale na szczęście znajoma poradziła mi tę stronę i proszę! Rozwiązanie się znalazło, najmocniej dziękuję! Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.