Guzki reumatoidalne

Bardzo ważnym objawem reumatoidalnego zapalenia stawów są guzki reumatoidalne, które najczęściej pojawiają się w tkance podskórnej; mogą pojawiać się też w różnych narządach wewnętrznych, przykładowo w płucach, w nerkach, w sercu. Rozwój procesu zapalnego w reumatoidalnym zapaleniu stawów powoduje zniszczenie chrząstki stawowej, powierzchni stawowych, a także prowadzi do uszkodzenia aparatu więzadłowego i powoduje trwałe zniekształcenia stawów.

Odczuwane przez pacjentów objawy w czasie trwającej choroby reumatoidalnego zapalenia stawów są bardzo nieprzyjemne. Guzki reumatoidalne są to ziarniaki, które składają się ze środkowego ogniska martwicy. Ziarniaki te otaczają komórki jednojądrzaste, a na ich zewnętrznych częściach znajdują się limfocyty, a także komórki plazmatyczne.

W RZS guzki reumatoidalne występują u wielu chorych. Znajdują się głównie w ścięgnach, a także pod skórą, a przede wszystkim w takich miejscach, w których stawy są narażone na naciski i drżenia. U wielu pacjentów chorujących na reumatoidalne zapalenie stawów, pojawiają się dolegliwości, związane z zapaleniem naczyń w obrębie skóry, narządów wewnętrznych, a także nerwów. W RZS bardzo często występują też następujące objawy: ogólne osłabienie, alergie pokarmowe i skórne, ogólne rozbicie, często podwyższona temperatura ciała, plamy na dłoniach i w innych miejscach na skórze, duża potliwość skóry.


Komentarze (1)

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 3.0 / 5 (3 Oceny)
Publikacja komentarza jest równoznaczna z akceptacją regulaminu

Odwiedziłam do tej pory chyba wszystkie możliwe strony www dotyczące tego tematu i nie mogłam nigdzie znaleźć rady. Ale na szczęście znajoma poradziła mi tę stronę i proszę! Rozwiązanie się znalazło, najmocniej dziękuję! Pozdrawiam

12 lutego 2011 o 00:00 Lambert90
Forum o zdrowym odżywianiu

Ostatni komentarz

Ta strona używa cookies - Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego komunikatu