Kolonoskopia – jak się przygotować

Kolonoskopia to badanie umozliwiające obejrzenie jelita grubego. Jest jest to badanie przyjemne jednak po 35 roku życia należy je w miarę regularnie przeprowadzać.

Zadaniem kolonoskopii jest wykrycie owrzodzeń, przyczyn krwawień i podrażnień. Można także stwierdzić istnienie polipów na jelitach, z których może rozwinąć się nowotwór.

Kto powinien poddać się kolonoskopii

Na kolonoskopię powinny wybrać się osoby powyżej 50 roku życia. Jeżeli w rodzinie stwierdzono raka jelita grubego to badanie powinno mieć miejsce wcześniej – po 40 roku życia. Na badanie powinny wybrać się też osoby, które w ciągu ostatnich 10 lat nie badały się.

Jak przygotować się do kolonoskopii

Przygotowania do kolonoskopii dotyczą głównie diety bezpośrednio przed badaniem oraz przyjmowania odpowiednich leków. Dwa dni przed badaniem stosuje się płynną dietę. 24 godziny przed badaniem pije się już tylko wodę niegazowaną.

Konieczne będzie też oczyszczenie jelita. Pomogą w tym środki przeczyszczające.

Kolonoskopia – przebieg badania

Bezpośrednio przed badaniem zostanie wykonana lewatywa i – w razie potrzeby – leki uspakajające. Następnie – leżąc na wznak – wprowadzony zostanie przez odby endoskop (kamera na końcu gumowego przewodu). Lekarz rozpocznie badanie.

Kolonoskopia trwa około 15 minut.

2 comments

  1. Filemon

    Nie wiem, czy jakaś osoba robi sobie żarty, ale jeśli tak, to na pewno ma super ubaw po pachy! Żałuję, że tu trafiłem i dałem wiarętym bzdurom! Dno, dno i wodorosty! pozdrawiam

  2. Wirgiliusz84

    Wszystkie sposoby do tego czasu zawodziły, a to pomogło! Jestem niesamowicie wdzięczna i zadowolona! buziaki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.