Nalewka z korzenia arcydzięgla na ból

Nalewka z korzenia arcydzięgla leczy ból. Nawet osoby starsze mogą pozwolić sobie na skosztowanie leczniczej nalewki. Należy jednak pamiętać, aby nie przekraczać dziennie jedne szklanki napoju. Oddaje duże przysługi w chorobach przewlekłych wieku podeszłego. W kolce jelitowej, ogólnym osłabieniu, kurczowych wymiotach, bólach głowy pochodzenia nerwicowego, przewlekłych nieżytach przewodu oddechowego, reumatyzmie, szkorbucie, zaburzeniach trawienia, padaczce, histerii, białych upławach, kaszlu, niedrożności jelit – również i wtedy, gdy dolegliwości te występują jako towarzyszące gruźlicy lub innych chorobach zakaźnych.

Przepis na ,, dźwigniówkę

Na korzeniu arcydzięgla (kilka do l0 dag świeżego korzenia i kilka centymetrów łodygi nad korzeniem na litr spirytusu postawić w ciemnym miejscu na dwa tygodnie, po czym rozcieńczyć gotowaną wodą do właściwej mocy zwykłej wódki ewentualnie osłodzić) górale podhalańscy robią swoją słynną ,,dźwigoniówkę, która jednak dla osób o wysokim ciśnieniu krwi jest niewskazana.

Sławny ongiś likier Kartuzów był również produkowany na spirytusowym wyciągu ze świeżego korzenia, barwiony zaś wyciągiem z kwiatu czarnej malwy.

1 comment

  1. GODFRYD

    Spróbowałem i potwierdzam efektywność. Fajnie, że są ludzie którzy nawet za pomocą netu są w stanie innym pomóc! Szacunek! całuski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.