Ostrożeń warzywny

Ostrożeń warzywny to gatunek rośliny wieloletniej z rodziny astrowatych występujący w Europie i Azji z wyłączeniem terenu Morza Śródziemnego. Jest to roślina rodzima, krajowa, występująca na całym niżu i na niższych położeniach górskich, szczególnie na łąkach, torfowiskach i w rowach.

Właściwości (zastosowanie): napar z ziela ostrożnia warzywnego ma korzystny wpływ na procesy trawienne. Reguluje wypróżnienia, pobudza apetyt oraz ułatwia przyswajanie składników odżywczych. Ma silne właściwości odtruwające, moczopędne, wzmacniające i przeciwkrwotoczne, ale przede wszystkim w postaci mieszanek z innymi ziołami. Ostrożeń polecany jest także do stosowania zewnętrznego w przypadku trądziku, oparzeń, wysypki alergicznej, żylaków i zapalenia spojówek. Używany jest do pielęgnacji skóry i włosów a także jako dodatek do kąpieli w postaci naparu przy chorobach skórnych lub osłabieniu. W postaci okładów z roztartego ziela łagodzi bóle stawów i miejsca kontuzjowane.

Dawkowanie: w przypadku problemów trawiennych, braku apetytu lub nieprawidłowej przemiany materii stosujemy napar z ziela ostrożnia warzywnego, jedną łyżeczkę rozdrobnionego suszu zalewamy jedną szklanką wrzącej wody i zaparzamy pod przykryciem około 15 minut. Po upływie tego czasu mieszankę przecedzamy i pijemy 2-3 razy na dzień po 1/3 szklanki. Możemy też przygotować nalewkę z ziela ostrożnia, 10 g suszonego ziela zalewamy 100ml 70% alkoholu i odstawiamy na około 12 dni w ciepłym miejscu. Mieszankę codziennie wstrząsamy. Po upływie tego czasu nalewkę przecedzamy i wyciskamy. Spożywamy po 30 kropli na szklankę przegotowanej wody 3 razy dziennie. Nalewka ma właściwości moczopędne i przeciwzapalne np. w przypadku problemów skórnych.

1 comment

  1. Ryszard1989

    Spróbowałem i poświadczam skuteczność. Cieszy mnie to, że są ludzie którzy nawet za pomocą netu są w stanie innym pomóc! Podziwiam! pozdro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.