Skarga na pracodawcę do Państwowej Inspekcji Pracy – co trzeba wiedzieć

Pracodawca zatrudniając pracownika na podstawie umowy o pracę zobowiązuje się do przestrzegania praw pracownika. Jeżeli pracodawca spóźnia się z wypłatą wynagrodzenia, nie udziela urlopu lub łamie inne prawa pracownika to możemy wtedy złożyć skargę na niego do Państwowej Inspekcji Pracy.

Gdzie zgłaszać skargi na pracodawcę

Skargi można zgłaszać na piśmie lub osobiście w okręgowym inspektoracie pracy lub jednym z odziałów znajdujących się w miastach wojewódzkich.

Co powinna zawierać skarga do Państwowej Inspekcji Pracy

W pismie powinny znaleźć się następujące informacje:

1. Miejscowość i data sporządzenia skargi

2. Adres inspektoratu, do którego kierujemy skargę

3. Twoje dane osobowe

4. Nazwa i adres zakładu pracy

5. Opis sytuacji – jakie prawa są łamane, w jakich okolicznościach itp

6. Kwota zaległości – jeżeli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia

7. Zastrzeżenie anonimowości (jeżeli chcemy, żeby pracodawca nie dowiedział się, kto złożył skargę) – należy powołać się na art. 44. ust. 3 ustawy o PIP
Kontrola PIP w zakładzie pracy

Pańśtwowa Inspekcja Pracy ma 30 dni na ustosunkowanie się do twojej skargi. Skarga zazwyczaj skutkuje niezapowiedzianą kontrolą w zakładzie pracy. Jeżeli są zaległości w wynagrodzenia PIP wyda nakaz wypłacenia zaległych wynagrodzeń. W przypadku innych uchybień inspektor PIP może ukarać pracodawcę grzywną.

7 comments

 1. Eustachy84

  Zanim się skorzysta, warto poznać przekonania pozostałych osób. Niestety wyjątek osób idzie drogą na skróty i od razu poszukuje rozwiązania w sieci. Co się okazuje, ten pełen jest bzdur. Nie polecam! całuski

 2. Magdalena Pajor

  Dzien dobry.Mam pytanie,niedawno odewszlam z pracy poniewaz zostalam oskarzona przez pracodawce o kradziez i padlam ofiara podlozenia mi falszywego banknotu w celu wyludzenia odemnie tych pieniedzy.dodam tez,ze bylam nie zatrudniona i ciagle obiecywano mi umowe.na zmane ze mna i do tej pory pracuje kobieta pobierajaca emerytura,oczywiscie takze bez umowy.wspomne tez ze sklep takze nie posiada kasy fiskalnej,a pracownicy nie posiadaja ksiazeczek zdrowia.pracodawca ma pare punktow funkcjonujacych w ten sam sposob.I moje pytanie brzmi czy moge w formie elektronicznej anonimowo zlozyc skarge i czy moge liczyc na jej rozpatrzenie? Z gory dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam.

 3. xxx

  witam mam pytanie czy w dzisiejszych czasach normalne jest to aby było brak ciepłej wody ,środków czystości, papieru toaletowego, po prostu to jest hańba tak się dzieje w zakładzie w Trzeciewcu ROMANIK SA szef traktuje ludzi jak takie bydło zabiera premie za to ze ludzie sa na urlopach, potrafi wyzwać ludzi od debili i palantów.tak nie może być trzeba coś z tym zmienić moim zdaniem powinny być częstsze kontrole przez inspekcje państwowa w zakładzie romanika ale bez żadnych powiadomień o tej wizycie, a także zrobić ankietę anonimowa ponieważ ludzie boja się głosno mówić.Moje pytanie brzmi czy mogę w formie elektronicznej anonimowo złozyć skargę i czy moge liczyc na jej rozpatrzenie.z góry dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam

 4. Kacper86

  To się do niczego nie przydaje, nie pomaga. Nie próbujcie! Czuję się oszukana, a szukałam pomocy.

 5. Anonim

  TAK JEST ZAWSZE

 6. Teresa

  Dziś w sklepie stał za mną mężczyzna i opowiadał swojemu koledze,że 15 sierpnia szef firmy nakazał im przyjść do pracy.Polecenie szefa brzmiało ,, wszyscy do roboty 15-go i w niedzielę, nawet matka boska wam nie pomoże,, Z rozmowy wywnioskowałam, że pracuje na budowie , na terenie ZACHEMU w Bydgoszczy.W związku z tym mam pytanie, gdzie my żyjemy?

 7. wjeś

  Co do 15 sierpnia, to w Polkemicu tyra się rowniez 1 maja, 3 maja, 1 listopada i pozostałe swieta… Ot kryzys, sprzedazy teoretycznie nie ma a towar na magazynie ubywa w zastraszajacym tempie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.