Zajady – jak z nimi walczyć

Zajady to dolegliwość nieprzyjemna podwójnie, bo dość bolesna, a jednocześnie doskonale widoczna i niemal niemożliwa do zamaskowania. Tym terminem określamy zmiany, które polegają na pękaniach i tworzeniu się nadżerek w kącikach ust, które mogą być wywołane przez drożdżaki, jak również mogą powstać w wyniku drażnienia ust przez protezy dentystyczne, choroby które przebiegają z niedoborem odporności, brak odpowiedniej ilości witaminy z grupy B, głównie zaś B2, a także z powodu cukrzycy. Zmiany są zazwyczaj obustronne i jeśli nieleczone, mogą się utrzymywać bardzo długo.

W walce z uporczywymi i bolesnymi zajadami poleca się wiele metod, z których większość ludzi wybiera jako najskuteczniejsze te najbardziej znane i rozpowszechnione, na przykład między innymi picie drożdży, smarowanie kącików ust maścią z witaminą A, przyjmowanie witaminy B, a także olejek pichtowy.

Aby nie dopuszczać do przesuszania się zajadów i ich krwawego pękania zaleca się także częste smarowanie kącików ust tłustym kremem, który utrzymuje te miejsce odpowiednio nawilżonymi.

2 comments

  1. leopold

    Zastanawiam się, czy nie zgłosić tego gdzieś. To, co rozpowszechnia ta strona woła o pomstę do nieba. Internauci szukają w Internecie ratunku i mają nadzieję, że ją znajdą a tu co ?? Autor powinien być zawstydzony, że coś takiego zostało w ogóle rozpowszechnione. uściski

  2. Ananiasz

    Zobaczyłam do tej pory chyba wszystkie możliwe witryny dotyczące tego tematu i nie mogłam nigdzie znaleźć pomocy. Ale na szczęście przyjaciółka poradziła mi tę stronę i proszę! Rozwiązanie się znalazło, ślicznie dziękuję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.