Arnika górska – zastosowanie

0
46

Arnika górska to gatunek rośliny z rodziny arnikowatych występujący na terenach podgórskich i górskich Europy. W Polsce najczęściej można ją znaleźć na Pojezierzu Mazurskim i w Sudetach

Arnika górska – zastosowanie

Właściwości (zastosowanie): głownie arnika ma zastosowanie lecznicze, pomaga w leczeniu obrażeń sportowych (zwichnięcia, siniaki, krwiaki), łagodzi bóle oraz przyczynia się do rozluźnienia mięśni. Dodatkowo wykorzystywana w zaburzeniach sercowo-naczyniowych, przy żylakach odbytu i krwawieniach poporodowych.  Działa wspomagająco w stanach zapalnych jamy ustnej i leczeniu ukąszeń owadów. W kosmetyce, wyciąg z kwiatów arniki bywa składnikiem płynów i kremów do twarzy.

Dawkowanie arniki górskiej

Dawkowanie: arnika górska może być stosowana zewnętrznie w postaci nalewki lub maści. Nalewkę przygotowujemy z trzech łyżek stołowych zgniecionych kwiatów arniki górskiej zmieszanych z dwoma (niepełnymi) szklankami alkoholu. Odstawiamy zawiesinę na dwa tygodnie, potrząsając dwa razy dziennie. Po tym czasie nalewkę odcedzamy i wlewamy do butelki. Jedną łyżeczkę nalewki rozcieńczamy z jedną szklanką ciepłej wody, następnie namaczamy bawełnianą ściereczkę i przykładamy na obrażenia. Tą czynność powtarzamy kilka razy. Maść przyrządzamy z dwóch łyżek stołowych suszonych kwiatów arniki zmieszanych z ośmioma łyżkami stołowymi oleju lub wazeliny. Maścią smarujemy stare rany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here