Bawełnice atakujące różne rośliny i drzewa

0
37

Bawełnice jest to rząd pluskwiaków równoskrzydłych z rodziny bawełnicowatych. Mszyce te występują jako formy uskrzydlone i ich ciała mają wtedy długość od 1,5 mm do 4,0 mm, a także nieuskrzydlonych, a wtedy długość ich ciał wynosi od 1,0 mm do 2, 5 mm.

Bawełnice – jak wyglądają?

Ciało tych szkodników jest pokryte białym i wełnistym woskowym nalotem. Ciało mszyc jest też koloru brudnoszarego i jest delikatnie owalnie wydłużone. Owady uszkadzają różne rośliny poprzez wysysanie soków z młodych pędów, a przez to tworzą na pędach nieregularne rany, jak również na starszych podłużne spękania i guzy.

Na czym żerują?

Na liściach tworzą zamknięte wyrośla, które są pokryte gęstymi i krótkimi włosami. Część form tych szkodników może żerować na korzeniach, jak również tworzyć drobne ranki. Roślinami żywicielskimi bawełnic mogą być drzewa, krzewy liściaste, grusze, jabłonki, sałata, a także marchew.

Bawełnice często żerują na pniach, na konarach, na gałęziach, a także silnych, jednorocznych przyrostach, odrostach korzeniowych, jak również ogonkach liściowych. Mszyce, które żerują są pokryte białym, kłaczkowatym i woskowatym nalotem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here