Ciąża mnoga – co trzeba wiedzieć

0
48

Ciąża mnoga występuje wtedy, gdy w macicy pojawia więcej niż jeden zarodek. Najczęściej statystycznie spotykane są bliźnięta, ale licznie udokumentowane są również przypadki urodzenia na przykład pięcioraczków czy sześcioraczków.

Powody powstawania ciąż mnogich są raczej nieznane, wiemy w każdym razie, że kobiety, które stosują leki hormonalne, na przykład tabletki antykoncepcyjne, stymulują w taki sposób swój cykl miesiączek, oraz momenty owulacji, co nie jest bez znaczenia w przypadku prawdopodobieństwa wystąpienia u nich ciąży mnogiej.

Ciąża mnoga

Reguła Hellina mówi nam o tym, jak często pojawiają się jakie ciąże mnogie i tak na przykład bliźniaki rodzą się raz na 85 porodów, co daje procentowo 1,18 procent, trojaczki zaś już raz na 7255 porodów, a więc 0,013 procent, najtrudniej jest o pięcioraczki i sześcioraczki, takie bowiem przychodzą na świat szacunkowo raz na 52 200 625 (ponad 52 miliony) przypadków.

Wykrycie ciąży

Wykrycie ciąży mnogiej jest dla lekarza łatwe, w wyniku czego może on odpowiednio przygotować kobietę. Zazwyczaj długość trwania ciąży mnogiej to około 36 do 38 tygodni, zaś jej przebieg nie powinien w niczym odbiegać od przebiegu ciąży pojedynczej, chociaż niektóre kobiety skarżą się w tym okresie na znacznie  bardziej odczuwalne skutki bycia w ciąży, na przykład mdłości, czy też uczucie osłabienia organizmu. Jest to najzupełniej normalne, gdyż rozwijające się w brzuchu mamy dzieci czerpią od niej dwa razy więcej tlenu i pożywienia.

Przebieg porodu w każdym przypadku wymaga dokładnej kontroli medycznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here