1000rad.pl

dom, lifestyle, praca, zakupy

zwyrodnienie plamki żółtej
Zdrowie

Co to jest zwyrodnienie plamki żółtej?

Zwyrodnienie plamki żółtej najczęściej ujawnia się około 50-60 roku życia, upośledzając zdolność centralnego widzenia. Jest to schorzenie wieloczynnikowe i przewlekłe. Wyróżnia się postać suchową i wsiękową. Ta ostatnia może dotykać także młodych ludzi. Co warto wiedzieć o tej chorobie?

Co to jest zwyrodnienie plamki żółtej?

Zwyrodnienie plamki żółtej, w skrócie AMD (ang. age-related macular degeneration) polega na uszkodzeniu siatkówki, w tym plamki żółtej, która odpowiada za centralne widzenie. W efekcie dochodzi do pogorszenia, a czasem nawet całkowitej utraty widzenia centralnego. Wyróżnia się AMD suche, które rozwija się stopniowo i jest najczęściej diagnozowane. AMS mokre (wysiękowe) ma szybki przebieg, często powodując także poważniejsze upośledzenie widzenia.

Jakie są objawy zwyrodnienia plamki żółtej?

Schorzenie objawia się poprzez pogorszenie ostrości widzenia. Pojawia się trudność w czytaniu i pisaniu. Charakterystyczny symptom to widzenie prostych linii jako falistych. W późniejszej fazie choroby pojawia się tzw. mroczek centralny, czyli zaciemnienie środka pola widzenia. Z czasem ten mroczek się rozrasta. Choroba rozwija się w różnym tempie, powodując zanikanie ostrości, kontrastu i barw pozacentralnej części pola widzenia. Zazwyczaj schorzenie dotyczy obu oczu.

Jak zapobiegać powstawaniu AMD?

Najnowsze badania pokazują, że dieta zawierająca luteiny i zeaksantyny zmniejsza ryzyko zachorowania na ADM. Warto także spożywać produkty bogate w witaminy C i E, nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3, cynk i selen. Niestety, chorobie nie da się w pełni zapobiec. Wynika ona w dużej mierze z przyczyn genetycznych oraz naturalnych procesów starzenia się organizmu. O oczy warto jednak dbać zawsze, przede wszystkim poprzez utrzymywanie ich odpowiedniego nawilżenia, ochronę przed kurzem, pyłem i słońcem oraz odpowiednią higienę. Należy także pozwolić im na odpoczynek. Osoby z wadą wzroku mogą sięgnąć po dobrej jakości soczewki kontaktowe marki Acuvue, które zawierają składnik nawilżający oraz filtry UV. Soczewki Acuvue wykonane są z miękkich i elastycznych materiałów, przez co są bardzo komfortowe. Ludzie po 40 roku życia powinni regularnie udawać się na wizyty kontrole do okulisty.

Zwyrodnienie plamki żółtej to dość powszechne schorzenie, zwłaszcza wśród osób starszych. Niestety, nie w każdym przypadku możliwe jest leczenie, choć postęp choroby można zwalniać. Im szybciej zostanie zdiagnozowana, tym lepiej, dlatego warto regularnie odwiedzać gabinet okulistyczny.

Materiał partnera