1000rad.pl

dom, lifestyle, praca, zakupy

kalkulator kalorii
Zdrowie

Dzienne zapotrzebowanie energetyczne – jak je obliczyć?

Gdy chcemy poprawić naszą sylwetkę, to w pierwszej kolejności przychodzą nam do głowy dwa pomysły: sport i dieta. Są to nieodłączne elementy w pracy nad uzyskaniem wymarzonego ciała. Zarówno aktywność fizyczna, jak i odpowiednio zbilansowane posiłki, pomogą w walce z wagą. Jednak droga do sukcesu jest pełna wyrzeczeń i pracy, dlatego pomóc mogą nam w tym współczesne narzędzia, takie jak pomoże nam w tym kalkulator kcal.

Przeliczanie się opłaca

Działania, jakie podejmujemy w trakcie pracy nad uzyskaniem naszej wymarzonej sylwetki, opierają się na: skutecznej motywacji wynikającej z postawionego sobie celu, podjęciu aktywności fizycznej zgodnie z ustalonym planem treningowym oraz zmianie diety. Zdarza się, że ta ostatnia zmiana jest najbardziej drastyczną z wymienionych, dlatego szukamy ułatwień i wsparcia w zmianie naszych dotychczasowych nawyków żywieniowych. Posunięciem, które może okazać się niezwykle pomocne, będzie zainstalowanie aplikacji jaką, jest kalkulator kalorii (w skrócie zwany kalkulatorem kcal).

Dieta drogą do sukcesu

Kluczem do osiągnięcia wymarzonej sylwetki będzie dobrze zdefiniowana dieta z właściwie wyliczoną wartością energetyczną. Zależnie od przewidzianej liczby kalorii, nasza dieta pozwoli nam na redukcję, zwyżkę albo ustabilizowanie masy ciała. Kalkulator kcal, jaki zdecydujemy się zastosować, pozwoli nam obliczyć założoną energetyczność naszej diety. Zarówno redukcja, jak i przyrost masy, będą wiązać się wyliczeniem deficytu lub nadwyżki kalorycznej.

Rozpoczynając treningi powinniśmy sobie zdawać sprawę ze swojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Wskaźnik podstawowej przemiany materii BMR pomoże nam w określeniu liczby kalorii, które nasz organizm spala w ciągu doby. Chcąc na jego podstawie obliczyć dzienne zapotrzebowanie na kalorie, trzeba ująć też podejmowaną dodatkową aktywność fizyczną i codzienne czynności, jakie wykonujemy. Do wykonania obliczeń potrzebny będzie właśnie kalkulator kalorii.

Jaki wybrać dobry kalkulator kcal?

Dobrze dobrany kalkulator kalorii będzie oczywiście liczył spożywane przez nas kalorie. Podpowie, jaką ich liczbę możemy zmieścić w jednym posiłku, tak żebyśmy zmieścili się w narzuconym limicie. Z uwagi na to, jak ważne jest zachowanie balansu pomiędzy białkami, tłuszczami, a węglowodanami, taki dobry kalkulator powinien mieć opcję wyliczania proporcji i analizy składowej spożywanych posiłków.

Korzystanie z takiego kalkulatora kcal pozwoli wypracować i utrwalić właściwe nawyki żywieniowe, a te w połączeniu z regularnymi treningami zaprocentują zarówno wymarzoną sylwetką, jak również poprawą naszej kondycji i stanu zdrowia. Oczywiście taka aplikacja nie może stać się jedyną wytyczną odnoszącą się do komponowania naszych posiłków, ale będzie nam bardzo ułatwiać codzienne gotowanie.

Warto pamiętać, że kalkulatory kalorii to wyłącznie narzędzia pomocnicze, które są przygotowane do przeliczania spożywanych kalorii i ilości wykorzystanej energii. Uzyskanie założonych rezultatów jest jednak zależne od nas samych. To my decydujemy się na wprowadzenie zmian w naszych codziennych nawykach i wyłącznie od naszej konsekwencji w działaniu zależny będzie efekt, jaki osiągniemy.