Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle

Jak sprowadzić auto dostawcze z zagranicy?

Data publikacji 31 maja 2022


Kupno auta dostawczego za granicą jest w czasach pogłębiającego się kryzysu poważnym wyzwaniem. Ograniczenia w łańcuchach dostaw sprawiają, że kupno takiego pojazdu jest nie tylko trudniejszym, ale też dużo kosztowniejszym przedsięwzięciem.

Na kołach czy lawetą?

Niezależnie od stanu technicznego auto dostawcze z zagranicy można sprowadzić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest oczywiście przewóz za pomocą lawety. Usługa ta wymaga zainstalowania w pojeździe haka, za pomocą którego auto jest zabezpieczone przed zsunięciem się na jezdnię. Opcjonalnie można też skorzystać z usług platformy samochodowej, która takiego haka nie wymaga. Koszt wynajmu lawety to około 150 złotych za dobę. Za auto z platformą trzeba zapłacić już co najmniej dwa razy tyle.

Samodzielnie, czyli na specjalnych warunkach

Auto dostawcze można przewieźć z zagranicy na kołach, prowadząc je samodzielnie. W przypadku większości krajów konieczne jest jednak posiadanie specjalnych, tymczasowych tablic rejestracyjnych. W przypadku Niemiec są to tzw. żółte i czerwone tablice. O ile te pierwsze są ważne jedynie przez 5 dni od wydania, o tyle tablice czerwone obowiązują już przez 30 dni. Należy dodać, że pozwalają one nie tylko na wyjazd do danego kraju, ale też na powrót z niego. Żółte tablice obowiązują na terenie całej Unii Europejskiej.

Standardowe procedury, niestandardowe auto

W gruncie rzeczy sprowadzanie auta dostawczego z zagranicy w zasadzie niczym nie różni się od sprowadzania tzw. osobówki. Mając żółte lub czerwone tablice, można spokojnie dojechać do Polski, by w miejscu zamieszkania wypełnić wszystkie formalności. Mowa tu m.in. o:

– opłacie z tytułu akcyzy,

– opłacie recyklingowej,

– przetłumaczeniu niezbędnych dokumentów,

– rejestracyjnym przeglądzie technicznym.

Dokumenty i pozostałe informacje

Jak sprowadzić auto dostawcze z zagranicy, by zaoszczędzić sobie problemów w Polsce? Po pierwsze, należy skompletować wszystkie niezbędne dokumenty. Jeśli auto zostało kupione od osoby prywatnej, to konieczna będzie (np. dwujęzyczna) umowa kupna-sprzedaży. Co ważne, kupujący nie ma obowiązku podpisać dokumentu, którego treść jest dla niego niezrozumiała. Jeśli pojazd był kupiony w komisie, warto posiadać rachunek i fakturę. Sprowadzany bus z zagranicy powinien mieć też kartę pojazdu, dokument potwierdzający wcześniejsze wyrejestrowanie (o ile zostało dokonane), dowód rejestracyjny, a także dwa komplety kluczyków.

Mając te wszystkie dokumenty, można skupić się na procedurze rejestracji auta dostawczego, a następnie na wykorzystywaniu go w celach zarobkowych.

Jeśli jednak chcesz ominąć wszelkiego typu formalności związane ze sprowadzeniem i zakupem auta dostawczego z zagranicy, skontaktuj się z https://carforfriend.pl/

Redakcja 1000rad.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?