1000rad.pl

dom, lifestyle, praca, zakupy

Jak zadbać o suplementację psa
Lifestyle

Jak zadbać o suplementację psa?

Każdemu opiekunowi zależy na tym, by jego pupil był zdrowy i nie chorował. Aby tak się jednak stało, należy wiedzieć, jak dbać właściwie o zwierze i jaka suplementacja będzie się sprawdzać w przypadku psa najlepiej.

Prawidłowa dieta i suplementacja

Nawet starannie opracowana dieta nie zawsze może zaspokoić wszystkie potrzeby zwierzęcia. W takim przypadku niezbędne jest włączenie suplementacji. Planując dietę psa, należy pamiętać o tym, by posiłki podobnie jak u człowieka były zróżnicowane i pełnowartościowe, dostarczające odpowiedniej ilości białek, tłuszczy czy węglowodanów.

Niestety, nie zawsze możliwe jest skomponowanie takiej diety, która dostarczy czworonogowi wszystkich niezbędnych do jego prawidłowego rozwoju składników. W takim przypadku właściciele, starając się sprostać dziennym zapotrzebowaniom zwierzęcia, powinni sięgnąć po suplementację.

Czym są suplementy diety dla psa?

Suplementy diety dla psa to specjalne preparaty zawierające odpowiednią dla zwierzęcia dawkę witamin, składników mineralnych, jak i innych ważnych substancji odżywczych. Ich celem jest uzupełnienie codziennej diety, nie powinny być traktowane jako alternatywa dla pełnowartościowych posiłków.

Suplementy diety dla psa mają najczęściej postać skoncentrowaną i dostępne są w formie tabletek, kapsułek, płynów czy proszku.

Jakie suplementy dla psa wybrać?

W zależności od przeznaczenia suplementy mogą mieć różne składy i formuły. Właściciele psów najczęściej stawiają na suplementy o specjalnym działaniu. Są to np. preparaty na stawy, zawierające witaminy C i E, kwas hialuronowy czy mangan, czyli składniki wspomagające prawidłową funkcję chrząstek stawowych czy stawów.

Kolejną grupą suplementów, po które właściciele psów sięgają dość często, są preparaty na alergie i problemy skórne. W tym przypadku najlepiej zwierzętom służą produkty bogate w oleje rybne, biotynę, cynk oraz witaminy: A i E.

Zdarza się, że zwierzęta zmagają się z problemami z układem pokarmowym. I na to znajdą się specjalne suplementy. Dla psów najlepsze będą te zawierające drożdże piwne czy składniki mineralne (probiotyki).

Na rynku dostępnych jest również dość dużo suplementów diety dla psów na wzmocnienie sierści oraz zdrową skórę. Co prawda weterynarze nie zakazują ich stosowania, jednak w tym przypadku wystarczy zdrowa i dobrze zbilansowana dieta, by sierść była mocna i błyszcząca.

Suplementy dla psa to dobre rozwiązanie w okresie niedoborów poszczególnych składników lub wspomagająco w okresie leczenia. Nie powinny stanowić substytutu zdrowej i pełnowartościowej diety.