1000rad.pl

1000rad.pl – dom, lifestyle, praca, zakupy

klimatyzator
Dom

Jakie klimatyzatory do domu?

Mimo że pogoda nas ostatnio nie rozpieszcza, a temperatury – nawet w lecie – można zaliczyć do wiosennych czy jesiennych, rośnie zapotrzebowanie na montaż klimatyzatorów w domach. Optymalizują temperaturę, poprawiając tym samym komfort, przede wszystkim w pomieszczeniach zlokalizowanych od strony południowej oraz na poddaszu. Jak dobrać urządzenie, aby było efektywne nawet podczas tropikalnych upałów?

Moc klimatyzatora

Kluczowym parametrem, jaki trzeba zweryfikować, jest moc. Jest ona zależna od kubatury pomieszczeń, które mają być chłodzone. Zbyt niska nie wystarczy, by skutecznie obniżyć temperaturę w domu, a zbyt wysoka będzie się wiązać ze zwiększonym zużyciem prądu. Aby dopasować moc klimatyzatora do uwarunkowań technicznych nieruchomości, należy zwrócić się do specjalistów, podając im powierzchnię pomieszczeń oraz ich ekspozycję. Inaczej bowiem należy dobrać klimatyzator do pokoju zlokalizowanego od strony południowej czy wschodniej, inaczej natomiast gdy mamy do czynienia z pomieszczeniem północnym.

Pamiętajcie także, że klimatyzatory ścienne, określane potocznie jako split, muszą być podłączone do jednostki centralnej, znajdującej się na zewnątrz budynku. Co więcej, z urządzenia odprowadzane są skropliny, trafiające na przykład bezpośrednio do rynny lub kratek odpływowych, umieszczanych na balkonie czy tarasie. Nie warto więc samodzielnie podejmować się instalacji klimatyzatora, ale zlecić tę pracę specjalistycznej firmie, w czym pomoże pożyczka pozabankowa.

Rodzaj urządzenia

Na rynku spotkacie różnorodne klimatyzatory – zarówno ścienne, o których napisaliśmy wcześniej, jak i mobilne, które można przenosić do pomieszczeń, w jakich są najbardziej potrzebne. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest instalacja klimatyzatorów stałych, które gwarantują wydajną pracę, a tym samym szybkie i efektywne chłodzenie pomieszczeń. W przypadku urządzeń przenośnych problemem jest zapewnienie odprowadzania gorącego powietrza. Sposobów na to jest kilka.

Pierwszym, a zarazem najprostszym, jest umieszczenie rury w szczelinie okna. Musi być ono uchylone, co negatywnie wpływa na efektywność pracy klimatyzatora. Innym pomysłem jest wykonanie przewiertów w ścianach zewnętrznych budynku. W otworze umieszcza się rurę klimatyzatora, dzięki czemu następuje wymiana powietrza. Pamiętajcie też, aby wybierać urządzenia przenośne o niskim poziomie hałasu, w czym pomoże pożyczka pozabankowa. Zaniedbanie tej kwestii będzie się wiązać z brakiem możliwości korzystania z klimatyzatora na przykład w porze nocnej.