1000rad.pl

1000rad.pl – dom, lifestyle, praca, zakupy

Dom

Nowoczesne oświetlenie szynowe – wykorzystanie spotlightów

Układ oświetlenia szynowego staje się w wielu domach normą. Na szczególne uznanie zasługuje nie tyle funkcjonalność tego systemu, ile raczej jego sposób działania. Dzięki niemu zyskuje on bardzo ciekawe właściwości, które można wykorzystać w domowej instalacji oświetleniowej.

Zasada działania

Jeśli lampy na szynach mają odgrywać swoją rolę, to muszą one mieć stały dostęp do zasilania. Energia elektryczna jest do nich doprowadzana za pomocą specjalnych szyn, które pełnią zadanie specjalnych prowadnic. Szyny te mają najczęściej konstrukcję jedno lub trójfazową. W pierwszym przypadku mowa o szynie, na której można zainstalować tylko jeden odbiornik. W układach trójfazowych istnieje możliwość jednoczesnego podłączenia trzech różnych lamp, z których każda będzie wchodzić w skład odrębnego obwodu świetlnego.

Jedna, dwie lub trzy fazy?

Niezależnie od zastosowanego rozwiązania, oświetlenie szynowe najlepiej osadzić na szynach trójfazowych, gdyż:

– szyny te mają dużo większy udźwig niż konstrukcje jednofazowe,

– z biegiem czasu istnieje możliwość szybkiej i taniej rozbudowy całego układu.

Co ciekawe, największe możliwości aranżacji oświetlenia szynowego mają posiadacze instalacji trójfazowych. W tym układzie oświetlenie może być zasilane z jednej, dwóch lub trzech faz. Dzięki temu, za pomocą jednego przycisku będzie można wyłączyć tylko część lamp, a nie (jak w przypadku instalacji jednofazowych) wszystkie.

Oświetlenie na szynach a źródło światła

Instalując system oświetlenia szynowego, warto już na wstępie podjąć decyzję, jakie źródła światła będą w tym przypadku najlepsze. Ciekawym rozwiązaniem są pomysłowe reflektory na szynie dostępne np. na stronie https://bihome.pl/Spotlighty, które emitują skondensowane światło punktowe. W związku z tym można je ustawić tak, by efekt oświetleniowy był zgodny z preferencjami użytkownika. Co ważne, reflektory te osadzone są zwykle na specjalnych, ruchomych podstawkach, dzięki czemu można je obracać w dowolnej płaszczyźnie.

Walory aranżacyjne

Choć systemy oświetlenia szynowego są dość nowym, aranżacyjnym pomysłem, to sprawdzą również we wnętrzach klasycznych. Lampy typu spotlight mogą być wykorzystane zarówno w roli podświetlenia wybranych punktów pomieszczenia, jak i w celu funkcjonalnego podświetlenia np. przestrzeni do czytania. Dzięki zastosowaniu szyn zasilających można na bieżąco dostosowywać położenie światła do własnych potrzeb.

System oświetlenia osadzonego na prowadnicach szynowych to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych i dość przewidywalnych rozwiązań oświetleniowych.