Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie Sprawdź objawy POChP

Odczuwasz brak możliwości złapania powietrza? – Sprawdź objawy POChP

Data publikacji 13 maja 2021

POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, to poważna choroba cywilizacyjna, na którą choruje  już około dwóch milionów Polaków; globalnie choruje na nią natomiast niemal 400 milionów ludzi! Choroba rozwija się w szybkim tempie, co potwierdzają statystyki: na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat POChP znalazła się na czwartym miejscu na liście najczęstszych przyczyn zgonów; w latach dziewięćdziesiątych była to natomiast pozycja szósta. Warto jednak zaznaczyć, że POChP jest chorobą, której można zapobiegać i którą można  leczyć. Jeśli zatem szukasz informacji na temat Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, jesteś w dobrym miejscu. W tym artykule wyjaśnimy Ci, czym jest obturacja i przedstawimy najczęstsze objawy POChP.

Czym jest obturacja? – Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc

Jak sama nazwa wskazuje, Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest chorobą układu oddechowego o charakterze przewlekłym. Wiele wątpliwości związanych z nazwą choroby wzbudza jednak słowo „obturacja”. Czym zatem jest wskazane zagadnienie? Obturacja to termin medyczny określający zwężenie. W przypadku POChP mowa o zwężeniu dróg oddechowych pacjenta, co wpływa na ograniczenie przepływu powietrza w drogach oddechowych. Obturacja oddziałuje na komfort życia i oddychania, wywołując objawy charakterystyczne dla POChP. Na objawach skupimy się jednak w poniższej części artykułu.

Podstawowe objawy POChP

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc cechuje się kilkoma objawami. Poniżej znajdziesz listę objawów POChP, które mogą świadczyć o obecności choroby.

  • Przewlekły kaszel – Pierwszym objawem charakterystycznym dla Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc jest przewlekły kaszel. Jeśli zatem od dłuższego czasu odczuwasz kaszel, występujący o różnych porach dnia, to znak, że w tej sytuacji należy zasięgnąć opinii specjalisty.
  • Przewlekła duszność – Objawy POChP – Kolejnym charakterystycznym dla POChP objawem jest przewlekła duszność, czyli subiektywne uczucie braku powietrza. Co ciekawe – u osób chorujących na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc objaw ten nie musi wiązać się z wysiłkiem fizycznym.
  • Odkrztuszanie plwociny – Plwocina jest wydzieliną płucną, która zawiera w sobie między innymi ślinę, resztki pokarmowe oraz komórki złuszczonego nabłonka. Warto wiedzieć, że na późnych etapach choroby na plwocinę może składać się również krew, ropa oraz drobnoustroje chorobotwórcze.
  • Obniżona tolerancja wysiłku – Czyli pogorszenie się kondycji fizycznej to kolejny objaw charakterystyczny dla POChP. Jeśli zatem jesteś osobą, która kiedyś mogła pochwalić się sportowym stylem życia, a dziś odczuwasz zadyszkę po wejściu na trzecie piętro, to może być sygnał, że warto umówić się na wizytę u lekarza.

Mimo że Przewlekła Obturacyjna Choroby Płuc powoduje nieodwracalne zmiany w układzie oddechowym  pacjenta, jest to choroba, której można zapobiegać i którą można leczyć. Odpowiednio dobrana i prawidłowo stosowana terapia może zmniejszyć nasilenie objawów i poprawić jakość życia chorego. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na portalu Oddychajmy.pl: https://oddychajmy.pl/objawy-pochp/, poruszającym tematykę POChP. Jeśli zatem chcesz poszerzyć swoją wiedzę odnośnie Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, koniecznie kliknij we wskazany link.

Objawy POChP a astma – Poznaj cechy charakterystyczne

Zarówno Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, jak i astma, obejmują zmiany w obrębie oskrzeli oraz miąższu płuc. Oznacza to, że obie choroby mogą powodować podobne objawy. W praktyce jednak okazuje się, że wskazane choroby znacznie się od siebie różnią. Pierwszą istotną różnicą pomiędzy POChP a astmą jest wiek pacjenta: astma często pojawia się w młodym wieku, zaś Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc daje o sobie znać u osób po czterdziestym roku życia. Dodatkowo podejrzenie astmy najczęściej pojawia się już w trakcie wywiadu lekarskiego. Drugą zasadniczą różnicą pomiędzy wskazanymi chorobami jest wynik spirometrii: u osób chorych na astmę spirometria najczęściej wypada dobrze; w przypadku pacjentów chorych na POChP spirometria często wykazuje nieprawidłowości. Warto również zaznaczyć, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc pojawia się najczęściej u palaczy, zaś astmie towarzyszą liczne choroby alergiczne.

Podsumowanie – Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc

W tym artykule wyjaśniliśmy Ci, czym właściwie jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc i omówiliśmy pojęcie obturacji. Wskazaliśmy także podstawowe objawy POChP i wykazaliśmy różnice pomiędzy Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc i astmą. Jeśli zatem odczuwasz którykolwiek z powyższych objawów, a dodatkowo palisz papierosy, pracujesz w środowisku pyłowym lub narażasz się na smog, umów się na wizytę u swojego lekarza rodzinnego. POChP jest chorobą nieuleczalną, jednak z powodzeniem można ją leczyć i, dzięki wdrożeniu odpowiedniej terapii, zmniejszać jej objawy, co może pozytywnie wpłynąć na komfort życia pacjenta.

Redakcja 1000rad.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?