Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie materiały stomatologiczne do wypełnień zęba

Popularne materiały stomatologiczne do wypełnień zęba

Data publikacji 12 grudnia 2021

Ubytki w zębie, które powstały w wyniku próchnicy lub urazów leczone są przy pomocy specjalnych stomatologicznych wypełnień. Zastosowanie właściwych dla danego przypadku materiałów pozwoli zapobiec pojawieniu się powikłań, które mogą spowodować nawet utratę zębów.

Czemu służy wypełnienie zęba?

Wypełnienie ma chronić ząb przed próchnicą oraz uszkodzeniami i ma na celu odtworzenie budowy anatomicznej zęba. Zastosowanie odpowiedniego wypełnienia pozwala zachować estetykę uzębienia i poprawną artykulację. Właściwe dla leczenia danego ubytku materiały stomatologiczne dobiera lekarz stomatolog, jednak zawsze ważne jest zastosowanie wypełnienia najwyższej jakości, aby służyło ono przez długie lata spełniając swoją funkcję.

Materiał dobrej jakości to podstawa pięknego uśmiechu

Dobrej jakości wypełnienia powinny szybko się utwierdzać i pozwalać na aplikację w sposób wygodny dla lekarza dentysty. Materiały stomatologiczne zapewnią komfortową pracę stomatologa i sukces terapeutyczny jedynie wówczas, gdy będą produktami cechującymi się wysoką trwałością. Wypełnienia powinny także spełniać wymogi bezpieczeństwa i wszelkie normy przewidziane dla tego rodzaju produktów. Dla osiągnięcia satysfakcjonującego efektu estetycznego warto sięgać po materiały występujące w wielu odmianach kolorystycznych, co pozwoli z łatwością dobrać kolor wypełnienia pasujący do naturalnej barwy zębów pacjenta.

Jakie istnieją rodzaje wypełnień w stomatologii?

Obecnie w stomatologii zachowawczej stosuje się powszechnie różne rodzaje wypełnień. Gabinety dentystyczne mogą zaopatrzyć się w te niezbędne w pracy materiały w specjalnych hurtowniach lub w sklepach stomatologicznych, działających także online jak np. sklep.marrodent.pl. Jednym z typów wypełnień są najczęściej stosowane wypełnienia kompozytowe występujące w dwóch rodzajach: światłoutwardzalne oraz chemoutwardzalne. Znajdujące się w ich składzie jony fluoru dodatkowo zapobiegają powstawaniu próchnicy. Wypełnienia tego typu umożliwiają szybką i łatwą rekonstrukcję zęba, nawet podczas jednej wizyty u stomatologa. Innym często używanym rodzajem wypełnień są wypełnienia glassjonomerowe będące proszkiem z zawartością szkła wapniowo-glinowo-krzemowego, które charakteryzuje się biokompatybilnością z żywymi tkankami organizmu. Innym materiałem jest amalgamat, czyli stop rtęci z innymi metalami, bardzo trwały i nieścieralny. Istnieją także inne rodzaje wypełnień jak materiały z porcelany lub ze złota oraz materiały służące do wypełnień tymczasowych. Decydując się na zakup danego typu materiału warto również sprawdzić, czy pochodzi on od zaufanego producenta jak te, które możemy kupić na stronie sklep.marrodent.pl.

Artykuł sponsorowany

Redakcja 1000rad.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?