1000rad.pl

dom, lifestyle, praca, zakupy

zastosowania taśm klejących
Zakupy

Rodzaje i zastosowania taśm klejących w tworzeniu ozdób i dekoracji

Taśmy klejące są interesującą alternatywą dla klejów. Przydają się szczególnie przy tych zadaniach, przy których liczy się szybkość montażu i łatwość aplikacji. Taśma klejąca nie wymaga żadnych dodatkowych akcesoriów poza nożyczkami czy nożykiem do papieru. Nie trzeba też czekać na wyschnięcie kleju. Dowiedz się, do jakich prac nadają się taśmy klejące jednostronne i dwustronne, cienkie i piankowe.

Najbardziej podstawową taśmą stosowaną w biurach, na zajęciach szkolnych czy w domu jest przezroczysta taśma klejąca. Pas folii polipropylenowej, pokryty klejem kauczukowym, nadaje się do pakowania towarów do wysyłki, do naprawy porwanych przez dzieci książek czy zeszytów, do przyklejania papierowych wydruków czy do zaklejania listów. Znacznie użyteczniejsze są taśmy specjalistyczne, w tym przede wszystkim taśmy dwustronne. 

Co można przykleić na taśmę dwustronną?

Taśma dwustronna ukrywa się całkowicie pod klejonymi powierzchniami. To, co możesz przykleić przy jej użyciu, zależy wyłącznie od rodzaju taśmy. Ogólne zasady użycia taśm dwustronnych wyjaśnia specjalista ze sklepu dla plastyków Loveart– Przy użyciu taśmy dwustronnej można przykleić kartkę papieru i półkę – wszystko zależy od rodzaju taśmy. Cienka, dwustronna taśma bezbarwna, jest odpowiednia do klejenia drobnych elementów papierowych, łączenia dwóch kartek papieru czy folii. Jeżeli celem jest bardzo trwałe przytwierdzenie elementu papierowego, folii czy innego płaskiego materiału do gładkiej powierzchni, to najlepsza będzie profesjonalna taśma dwustronna. Do mocowania najcięższych elementów, narażonych na naprężenia lub klejonych na nierównych powierzchniach, optymalne będą dwustronne taśmy piankowe. Warstwa elastycznego tworzywa zabezpiecza przed łatwym odrywaniem klejonych powierzchni na skutek presji mechanicznej, na przykład w wyniku zmian objętości klejonych materiałów (rozszerzania i zwężanie pod wpływem zmian temperatury otoczenia). 

Taśmy klejące, w tym szczególnie taśmy dwustronne są niezbędne w każdym rodzaju działalności rękodzielniczej i kreatywnej. W przypadku tworzenia ozdobnych kartek okolicznościowych mogą być podstawową formą łączenia elementów zdobniczych. Z kolei przy pracach plastycznych pełnią funkcję pomocniczą: pozwalają ustabilizować papier do malowania czy rysowania, a po skończeniu pracy łatwo zawiesić ją na ścianie czy przygotowanej do tego celu tablicy. Zależnie od potrzeby i sposobu oprawienia, możliwe jest bezpośrednie przyklejenie pracy do ściany lub zastosowanie taśmy piankowej na ramę obrazka albo na sztywny podkład z tworzywa sztucznego czy płyty pilśniowej. Taśma dwustronna doskonale nadaje się do pakowania prezentów. Możesz ją stosować do papieru pakowego i ozdobnego, aby uniknąć nieestetycznego oklejania taśmą jednostronną powierzchni paczki. Najlepiej w połączeniu z przezroczystą taśmą dwustronną sprawdza się folia do pakowania prezentów. Można z niej tworzyć niezwykle efektowne opakowania, które nie zdradzają miejsc klejenia i są bardzo mocne (taśma idealnie wiąże się z celofanem). Na taśmę można też szybko i skutecznie mocować lekkie ozdoby z papieru, organzy lub sznurka. 

Jeżeli chodzi o rodzaj klejonych materiałów i powierzchni, to w przypadku dobrej jakości taśm dwustronnych panuje pełna dowolność. Warto zaznaczyć, że taśmy dwustronne są często jedynym sposobem pewnego mocowania elementów ozdobnych na szkle: klej na gorąco nie zda tu egzaminu. Jedynym warunkiem jest stabilność powierzchni i jej właściwe przygotowanie: oczyszczenie z pyłu, z tłuszczu i osuszenie.

Ozdobne taśmy samoprzylepne

Taśma samoprzylepna nie służy wyłącznie do tworzenia niewidocznych połączeń. Równie dobrze nadaje się do użycia jako samodzielny element dekoracyjny. Dobrym przykładem są samoprzylepne taśmy brokatowe: z jednej strony zapewniają dobre mocowanie, z drugiej można je wykorzystać do stworzenia intrygującej dekoracji.

Najprostszym i bardzo efektownym sposobem wykorzystania taśm brokatowych jest pakowanie prezentów. Wystarczy zastąpić zwykłą taśmę pakową taśmą ozdobną, aby opakowanie nabrało odświętnego charakteru. Taśma brokatowa sprawdza się też znakomicie przy tworzeniu kartek z życzeniami i innego rodzaju ozdobnych druków okolicznościowych.

Zastosowanie taśm klejących we florystyce

Tworzenie dużych wieńców, wiązanek czy ażurowych kompozycji kwiatowych wymaga zastosowania mocnego, a jednocześnie estetycznego mocowania. Taśmy klejące są, obok gąbek i drutów florystycznych, jednym z najpopularniejszych sposobów spajania kompozycji kwiatowych. Doskonale sprawdzają się zarówno przy kwiatach żywych, jak i sztucznych. Najchętniej wykorzystywanym materiałem jest taśma florystyczna kotwica: wodoodporna, niezwykle mocna i estetycznie wyglądająca taśma samoprzylepna do mocowania ciężkich kompozycji kwiatowych. Przy jej użyciu można też ustabilizować w naczyniu gąbkę florystyczną lub połączyć kilka gąbek w większy blok. Tak wykonany montaż nie stwarza ryzyka rozklejenia pod wpływem działania wilgoci. 

We florystyce bardzo szerokie zastosowanie znajdują taśmy maskujące. Służą one do ukrywania nieestetycznych elementów łodyg czy drutów florystycznych: taśma nie tylko poprawia wygląd kompozycji kwiatowych, ale także wzmacnia skutecznie ich konstrukcję. Umiejętnie użyta może też chronić delikatne łodygi niektórych kwiatów przed uszkodzeniami mechanicznymi.