1000rad.pl

dom, lifestyle, praca, zakupy

dieta a jakość snu
Zdrowie

Wpływ tego, co jemy na jakość snu

Dieta i to, co jemy, może mieć znaczący wpływ na jakość naszego snu, dlatego tak istotne jest zadbanie o ostatni posiłek przed snem, ale również o całą dietę. Czego unikać przed położeniem się do łóżka? Jakie produkty są wskazane przed snem? Sprawdź odpowiedzi w poniższym artykule i odmień jakość swojego snu!

1. Cukier

Spożywanie dużych ilości żywności bogatej w cukry prostych, takie jak słodycze, napoje gazowane czy przetworzone jedzenie, może prowadzić do szybkiego wzrostu poziomu cukru we krwi, a następnie gwałtownego spadku. To może prowadzić do zaburzeń snu, takich jak przerywany sen, koszmary senne i niespokojny sen.

2. Kofeina i teina

Spożywanie kofeiny i teiny, które są obecne w kawie, herbacie, napojach energetycznych i niektórych napojach gazowanych, może wpływać na sen. Kofeina oraz teina są stymulatorami i mogą utrudniać zasypianie, powodować pobudzenie i prowadzić do niespokojnego snu.

3. Alkohol

Picie alkoholu przed snem może mieć na niego naprawdę negatywny wpływ. Chociaż alkohol może pomóc szybciej zasnąć, to może również zakłócać normalny rytm snu. Spożycie alkoholu przed snem może prowadzić również do przerywanego snu i spadku jakości snu w drugiej części nocy, która jest najistotniejsza dla naszego organizmu.

4. Woda

Picie zbyt dużej ilości płynów tuż przed snem może prowadzić do częstego budzenia się w nocy w celu oddania moczu, co może zakłócać sen. Dlatego też warto rozłożyć sobie picie wody na cały dzień i nie nadrabiać tego wieczorem.

5. Zrównoważona dieta

Zrównoważona dieta jest bardzo ważna dla naszego ogólnego zdrowia. Wpływa ona również na sen. Zdrowe posiłki powinny być bogate w owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, chude białka i zdrowe tłuszcze. Spożywanie takich posiłków może pomoże dostarczać organizmowi odpowiednich składników odżywczych, które mogą wspierać zdrowy sen.

6. Posiłki przed snem

Spożywanie dużych i ciężkich posiłków tuż przed snem może prowadzić do uczucia ciężkości i trudności w trawieniu. Te procesy mogą utrudniać zdrowe zasypianie. Kolacja powinna być lekka, niewielka i powinna składać się ze zdrowych składników, a przede wszystkim z warzyw.

Warto pamiętać, że wpływ diety na sen może być indywidualny i różnić się w zależności od osoby. Zwróć uwagę na swoje posiłki oraz porę ich spożywania, ponieważ mogą mieć one negatywny wpływ na jakość Twojego odpoczynku. Koniecznie pamiętaj również o tym, że ostatnią kawę powinieneś wypić co najmniej 6 godzin przed planowany położeniem się spać!

Oczywiście oprócz diety na zdrowy sen ma wpływ również wygodne łóżko. Pamiętaj, aby wybrać materac idealnie dopasowany do Twoich potrzeb i preferencji, ponieważ niedostosowane mogą zaburzać Twój odpoczynek.

zobacz także:


 Artykuł powstał we współpracy z Senna Materace.