Wrotycz pospolity na robaki

0
34

Wrotycz pospolity to gatunek rośliny wieloletniej z rodziny astrowatych występujący na terenie całej Europy oraz na obszarach umiarkowanej strefy klimatycznej Azji.

Wrotycz pospolity na robaki

Najczęściej rośnie niedaleko wody, wzdłuż poboczy, na otwartych przestrzeniach.

Właściwości (zastosowanie): wrotycz pospolity jest stosowany głównie w leczeniu robaków. Zewnętrznie używany jest do leczenia świerzbu, pcheł oraz wesz. Należy jednak pamiętać, iż zewnętrznie stosowanie wrotyczu również niesie ze sobą ryzyko toksyczności i należy szczególnie uważać podczas zastosowania rośliny.

Nalewkę alkoholową przyrządzoną na kwiatach rośliny używamy do nacierania miejsc dotkniętych bólem stawów, mięśnio- i nerwobólem. W dawnych czasach wrotycz pospolity był stosowany jako środek wiatropędny i w związku z tym był pomocny w trawieniu.

W obecnych czasach roślina ta jest silnie trująca i można jej używać wyłącznie za wiedzą i zgodą lekarza. Zioło to jest pomocne przy wywoływaniu krwawienia miesiączkowego.

Ponadto bukiet sporządzony z liści wrotyczu powieszony w pokoju jest skutecznym środkiem odstraszającym muchy.

Dawkowanie

 W przypadku pasożytów układu pokarmowego, braku miesiączki i nudności stosujemy napar z kwiatów wrotyczu pospolitego, jedną łyżeczkę rozdrobnionego suszu zalewamy jedną szklanką wrzącej wody i zaparzamy pod przykryciem przez około 15-20 minut.

Po upływie tego czasu mieszankę pijemy w ciągu dnia w dawkach podzielonych. Z kolei nalewka alkoholowa na kwiatach rośliny służy do nacierania w przypadku bólów stawów, mięśnio- i nerwobólach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here