1000rad.pl

dom, lifestyle, praca, zakupy

zdrowe jedzenie dla dzieci
Lifestyle

Zdrowe jedzenie dla dzieci

Każdy człowiek powinien zdrowo się odżywiać. Jednak dzieci potrzebują witamin i składników odżywczych, aby zdrowo rosnąć i prawidłowo się rozwijać. Nastolatek może już w pewnym stopniu zadbać o siebie sam, ale małe dzieci są absolutnie uzależnione od rodziców. Dlatego tak ważne jest kształtowanie prawidłowych nawyków.

Zagrożenia dla zdrowia

Zagrożeniem może być spożywanie posiłków w miejscach, gdzie nie ma wpływu na to, co znajduje się w składzie danej potrawy. Dlatego też wybierając przedszkole albo na przykład catering warto zwrócić na to uwagę. Zawsze można zapytać o skład potraw. Producenci mogą nawet podzielić się informacją, czy dane warzywa albo zboża są ekologiczne. Dzisiaj jest to atutem, więc być może niektórzy będą chcieli uchylić rąbka tajemnicy i podzielić się swoimi sekretami. W przedszkolach panie kucharki mogą gotować w różny sposób. Na pewno warto unikać miejsc, gdzie do potraw dodawane są spore ilości cukru. Na szczęście dzisiaj w wielu przedszkolach gotuje się bardzo ekologicznie i zdrowo. Do tego placówki respektują specjalne diety, powiązane z alergią dziecka. Nie jest już problemem dieta bez glutenu czy bez nabiału. Nie zawsze trzeba przedstawiać zaświadczenie lekarskie, że dziecko cierpi na alergię albo nietolerancje pokarmowe. Czasem wystarczy po prostu deklaracja rodzica. U niektórych dieta wegańska jest po prostu wyborem, związanym z kwestiami etycznymi.

Dobry wybór czy mniejsze zło?

Czy zdrowe jedzenie dla dzieci to słoiczki czy raczej samodzielnie przygotowana sałatka z warzyw ze sklepu? Są zwolennicy jednego i drugiego rozwiązania. Na pewno jedzenie w słoiczkach jest przebadane i spełnia najbardziej surowe normy. Niektórzy twierdzą jednak, że takie dania są zupełnie pozbawione składników odżywczych i nie smakują dobrze. Dzieci jednak lubią słoiczki i chętnie wybierają takie pożywienie. Czy warto wobec tego zaufać maluchowi? Jeżeli do przygotowania sałatki wykorzystywane są warzywa z supermarketu, to nie ma żadnej pewności, że będzie to lepsze rozwiązanie. Dlatego też idealnie byłoby od podstaw przygotować wszystkie dania, korzystając z ekologicznych składników od lokalnego rolnika. Jednak nie każdy ma taką możliwość, zatem trzeba wybrać mniejsze zło. Na pewno warto podawać dziecku do picia wodę mineralną zamiast sztucznych słodzonych napojów gazowanych. Domowe kompoty bez cukru i woda mineralna to podstawa, aby dziecko było dobrze nawodnione. Jeśli dziecko od czasu do czasu zje coś niezdrowego, to nic się nie stanie, ale na co dzień trzeba wybierać dobre produkty.