1000rad.pl

dom, lifestyle, praca, zakupy

zespół suchego oka
Zdrowie

Czym jest zespół suchego oka?

Twoje oczy są drażliwe i zaczerwienione? Często pieką, a rano masz trudności z otworzeniem powiek? Jeśli tak, to nie warto lekceważyć tych objawów. Ponieważ może to znaczyć, że cierpisz na ZSO, czyli Zespół Suchego Oka.

Pacjenci często bagatelizują Zespół Suchego Oka. Dzieje się tak przeważnie w początkowej fazie tej choroby, dopóki objawy nie staną się na tyle dokuczliwe, że utrudniają codzienne funkcjonowanie. Takie postępowanie może jednak prowadzić do powikłań. Dlatego nie czekaj aż Twój stan się pogorszy i odwiedź lekarza okulistę. Dobierze on odpowiednią metodę leczenia, która pozwoli w pełni przywrócić Ci prawidłowe widzenie.

Dlaczego łzy są takie ważne?

Szacuje się, że oczy przeciętnie produkują i wydzielają w czasie doby od 1,5, do 2 ml łez. Wydzielina łzowa składa się z trzech warstw: części śluzowej, środkowej oraz tłuszczowej. Dzięki warstwie śluzowej łzy trzymają się powierzchni oka. W środkowej warstwie wodnistej rozpuszczony jest tlen i substancje antybakteryjne, które chronią oko. Zewnętrzna warstwa tłuszczowa jest cienka i ogranicza odparowywanie wody z łez. Ponadto warstwa ta natłuszcza, smaruje i zmniejsza tarcie.

Czym jest Zespół Suchego Oka i jak sobie z nim radzić?

Zespół Suchego Oka spowodowany jest najczęściej brakiem produkcji płynu łzowego, niedoborem łez lub ich nieprawidłowym składem chemicznym. Przyczyną powstania tego schorzenia może być uszkodzenie gruczołu łzowego lub np. niedostateczna produkcja mucyny we łzach.

Ryzyko powstania ZSO potęguje się u osób przyjmujących leki hormonalne, znieczulające miejscowo, obniżające ciśnienie krwi, antyarytmiczne, psychotropowe, antydepresyjne, a także np. krople i maści okulistyczne zawierające konserwanty.

Przyczyn powstawania tej choroby jest naprawdę wiele, za czynniki ryzyka uważane są między innymi: nadmierna eksploatacja wzroku poprzez długotrwałe czytanie, lub wpatrywanie się w monitor, a także niekorzystne warunki środowiskowe.

Istnieje kilka metod leczenia Zespołu Suchego Oka. W ostatnim czasie stale wzrasta popularność zatyczek hydrożelowych, które aplikowane do kanalika łzowego skutecznie zatrzymują łzy na powierzchni oka. Metoda ta ma wielu zwolenników, ponieważ do leczenia wykorzystywane są tu własne, naturalne łzy pacjenta.

Warto w tym miejscu nadmienić, że w wysokiej jakości zatyczki hydrożelowe, jak również w sprzęt i akcesoria okulistyczne najlepiej zaopatrywać się w sprawdzonym miejscu, takim jak specjalistyczny sklep MDT.pl. Jest to sprawdzony, cieszący się dobrymi opiniami dostawca, który działa na polskim rynku już od wielu lat.

Artykuł sponsorowany