1000rad.pl

dom, lifestyle, praca, zakupy

Lifestyle

Lokata ile procent musi mieć by była atrakcyjna?

W związku z wysokim i szybkim wzrostem inflacji ogromnym zainteresowaniem cieszą się różne sposoby ochrony wartości pieniędzy. Jednym z nich są lokaty. To narzędzie wyjątkowo bezpieczne, które jednak częściej służy do zabezpieczania oszczędności niż do generowania zysków. Jak wysokie powinno być jej oprocentowanie, by można było na niej zarabiać?

Na razie oprocentowanie jest niskie

Na początek należy zaznaczyć, że większość banków wciąż proponuje lokaty z niskim oprocentowaniem. Średnio wynosi ono 2,2%. Jest to dość mało w porównaniu z dwucyfrowym poziomem inflacji. Równocześnie trzeba mieć świadomość, że podnoszenie stóp procentowych przez Bank Centralny powinno docelowo zachęcić banki do przygotowywania bardziej atrakcyjnych warunków dla ich klientów. W najbliższym czasie możemy więc spodziewać się tego, że oprocentowanie dostępnych lokat będzie znacznie wyższe. Już teraz możemy obserwować pojawianie się ofert lokat o oprocentowaniu wynoszącym aż 4%. Już niedługo takie lokaty mogą być czymś bardzo powszechnym. Niewykluczone też, że nie jest to ostatnia podwyżka ich oprocentowania, bo podnoszenie stóp procentowych przez NBP jest już zapowiadane. Z tego powodu możemy śmiało spodziewać się, że również banki będą musiały dopasować swoją ofertę do nowej sytuacji.

Lokata ile procent, żeby się opłacało?

W przypadku lokat należy mówić o oprocentowaniu oraz oprocentowaniu rzeczywistym. To drugie uwzględnia inflację i pokazuje, ile tak naprawdę można zarobić na danej lokacie, biorąc pod uwagę siłę nabywczą pieniądza. Niestety oprocentowanie rzeczywiste niemal zawsze jest dużo niższe niż to deklarowane przez banki w reklamach czy podawane w umowach. Należy mieć tego świadomość. Żeby na lokacie można było zarobić, to jej oprocentowanie powinno być wyższe niż wysokość inflacji. Oczywiście jest to niemożliwe, bo w takim wypadku banki najprawdopodobniej w ogóle by nie zarabiały, więc nie byłyby zainteresowane takim rozwiązaniem. Koniecznie należy realnie podchodzić do tematu i mieć świadomość, że takich lokat po prostu nigdy nie będzie. Obecnie jednak wciąż najlepiej jest szukać ofert o jak najwyższym oprocentowaniu po to, by łagodzić skutki inflacji. Skoro Twoje oszczędności i tak stracą na wartości, to dzięki wpłaceniu ich na lokatę mogą stracić trochę mniej. Inną kwestią jest dyskusja na temat czasu trwania lokaty. W tak zmiennych czasach jak te, w których żyjemy, bezpieczniej jest wybierać lokaty krótkoterminowe lub średnioterminowe. Dzięki temu, jeśli sytuacja się zmieni i dostępne będą lepsze oferty, łatwo będzie Ci po zakończeniu czasu trwania lokaty założyć nową w zupełnie innym banku. Decydowanie się na lokaty długoterminowe wiąże na długo, a co za tym idzie – po kilku miesiącach może nie być już korzystne. Obecnie lepiej jest stawiać na krótkie umowy i obserwować sytuację, bo w przypadku zerwania umowy przed terminem traci się wypracowany dotąd zysk. Więcej informacji znajdziesz na lokatowezyski.com.pl.

Lokata to bezpieczeństwo

Koniecznie musimy podkreślić, że lokaty bankowe są bezpiecznym sposobem inwestowania pieniędzy. Na lokacie nie ma ryzyka tego, że zmiana kursu walut czy akcji wpłynie na obniżenie zysku, czy nawet utratę kapitału. W tym wypadku w ogóle nie ma na ten temat mowy. Na lokacie pieniądze są bezpieczne. Z tego powodu raczej stosuje się ją do ich zabezpieczenia, a nie do generowania zysków. Kapitał umieszczony na lokacie jest też zabezpieczony przez Gwarancyjny Fundusz Świadczeń. W razie ogłoszenia upadłości przez bank odzyskasz swoje pieniądze. To ważna informacja zwłaszcza dla tych, którzy chcą skorzystać z lokaty długoterminowej.