Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle Czym tak właściwie jest psychoterapia indywidualna

Czym tak właściwie jest psychoterapia indywidualna?

Data publikacji 13 maja 2024


Psychoterapia indywidualna jest skuteczną, opartą na wiedzy i nauce metodą leczenia różnorodnych zaburzeń oraz cierpienia psychicznego. Jest to spotkanie osoby poszukującej pomocy oraz psychoterapeuty, który stwarza warunki do pokonywania trudności i dokonywania zmian w postawach, przekonaniach oraz sposobie przeżywania i relacjach pacjenta. W tym artykule wytłumaczymy, czym jest psychoterapia indywidualna oraz jakie korzyści przynosi.

Czym jest i co gwarantuje psychoterapia indywidualna?

Psychoterapia indywidualna gwarantuje pełne skupienie się psychoterapeuty na pacjencie. W centrum tej formy terapii znajduje się pacjent i wszystkie aspekty jego życia – uczucia, przemyślenia, postawy wobec siebie i innych, a także doświadczenia, zarówno obecne, jak i z przeszłości, które go ukształtowały. 

Między psychoterapeutą a pacjentem nawiązuje się specjalna więź, nazywana relacją terapeutyczną, która jest ważnym czynnikiem leczącym w psychoterapii indywidualnej. Często psychoterapeuta staje się dla pacjenta ważną osobą, kimś, kto empatycznie słucha, jest zaangażowany w troskliwą pomoc i bezwarunkowo akceptuje klienta. W tej relacji terapeuta stawia pacjentowi wyzwania związane z głębszym poznawaniem siebie oraz odwagą do doświadczania i przeżywania siebie i świata w sposób optymalny dla niego.

Cele i przebieg psychoterapii indywidualnej

Na początku psychoterapii indywidualnej psychoterapeuta przeprowadza z klientem szczegółowy wywiad, który pozwala lepiej zrozumieć, w jaki sposób w historii życia pacjenta ukształtowała się jego psychika oraz jakie destrukcyjne tendencje przyczyniły się do zgłaszanych problemów. 

Następnie ustalane są cele i sposoby pracy dostosowane do konkretnych potrzeb danego pacjenta. Określane są również zasady ułatwiające proces psychoterapii, takie jak kwestie poufności, częstotliwości spotkań czy zasady dotyczące płatności. Cały ten wstępny etap tworzy ramy bezpiecznej i przejrzystej przestrzeni terapeutycznej.

Dla kogo jest psychoterapia indywidualna?

Psychoterapia indywidualna pomaga osobom, które zmagają się z różnego rodzaju cierpieniem czy zaburzeniami i chcą poprawić jakość swojego życia, lepiej poznać i zrozumieć siebie, a także poprawić relacje z innymi. 

Terapia ta jest skierowana do osób gotowych się w nią zaangażować i współpracować z psychoterapeutą. Choć psychoterapia indywidualna nie jest łatwa, to życie w cierpieniu, braku radości i satysfakcji jest jeszcze trudniejsze.

Problemy leczone w psychoterapii indywidualnej

Psychoterapia indywidualna może przynieść ulgę i pomoc w radzeniu sobie z takimi problemami, jak:

  • Zaburzenia emocjonalne (np. depresja, lęki, fobie)

  • Zaburzenia osobowości

  • Trudności w relacjach interpersonalnych

  • Problemy w związkach partnerskich

  • Traumatyczne przeżycia z przeszłości

  • Uzależnienia

  • Problemy zawodowe (np. wypalenie zawodowe)

  • Zaburzenia odżywiania

  • Problemy tożsamościowe i kryzys egzystencjalny

Psychoterapia indywidualna daje możliwość dogłębnego przyjrzenia się źródłom tych trudności i wypracowania skutecznych strategii radzenia sobie z nimi.

Częstotliwość spotkań w psychoterapii indywidualnej

W większości nurtów psychoterapii sesje odbywają się regularnie, raz w tygodniu. Zazwyczaj proces rozpoczyna się od 1-2 konsultacji, a sama sesja trwa  około 50 minut. Czas trwania całej psychoterapii indywidualnej jest zróżnicowany – może to być kilka miesięcy, częściej ponad rok, a nawet kilka lat. 

Zależy to od nasilenia problemów pacjenta oraz ich podłoża. Istotnym elementem jest kontrakt terapeutyczny, który pozwala zaplanować cały przebieg psychoterapii, określić jej cele i priorytety, a następnie zgodnie z nimi prowadzić proces zmian.

Znaczenie regularności spotkań

Jeśli sesje terapii indywidualnej odbywają się nieregularnie, proces ten staje się „rwany” i nie jest możliwe uzyskanie trwałych zmian. Psychoterapia indywidualna zamienia się wówczas w ciąg pojedynczych spotkań, które mogą przynieść chwilową ulgę, ale nie umożliwiają osiągnięcia istotnych zmian w życiu klienta. Regularne, cotygodniowe spotkania są kluczowe dla skuteczności psychoterapii indywidualnej.

Redakcja 1000rad.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?