1000rad.pl

dom, lifestyle, praca, zakupy

choroba dziecka
Lifestyle

Choroba dziecka – najczęściej występujące choroby

Kiedy nasze dziecko zaczyna być rozdrażnione, senne, traci apetyt lub wykazuje inne symptomy, możemy być prawie pewni, że zaczyna się rozwijać u niego choroba. Czasami jednak choroby postępują, nie dając żadnych objawów, a rodzice często dowiadują się za późno.

Podstawowe choroby wieku dziecięcego

Do najczęściej występujących chorób wieku dziecięcego zaliczyć możemy:
1. Przeziębienie – jest najczęściej spotykaną chorobą, którą wywołują wirusy. Przeziębieniu oprócz temperatury, kataru czy kaszlu mogą towarzyszyć również nudności, czy bóle mięśni lub brzucha.
2. Zapalenie gardła – daje silne odczucie bólu podczas przełykania, które czasem promieniuje do ucha. Zapaleniu gardła czasami towarzyszy biały nalot na migdałach, jednak wtedy mamy do czynienia z anginą.
3. Odra – choć jest chorobą wpisaną do szczepień obowiązkowych, wielu rodziców nie przejawia chęci, aby zaszczepić swoje dzieci. Dziecko, które zarazi się ospą oprócz wysokiej gorączki, kataru czy kaszlu dostaje również wysypki na całym ciele.
4.Świnka – do zakażenia może dość drogą kropelkową, najczęściej dzieci zarażają się w szkole lub przedszkolu. Ten rodzaj choroby objawia się bólem i powiększeniem ślinianek przyusznych.
5.Ospa – choroba ta powoduje wysoką gorączkę oraz wysypkę na całym ciele w postaci czerwonych plamek.
6. Rotawirusy – choroba powoduje wystąpienie biegunki, gorączki oraz wymiotów, które utrzymują się przez cały tydzień. Można się nią zarazić drogą kropelkową lub pokarmową.
7. Mononukleoza – w przypadku jej wystąpienia pojawia się osłabienie oraz utrata apetytu. W dalszej kolejności powiększa się wątroba oraz śledziona i dochodzi do obrzęku powiek. Mononukleozą mogą zarazić się również starsze dzieci.

Groźne choroby wieku dziecięcego

Choroba dziecka czasami okazuje się być bardziej poważna, niż nam się wydaje, dlatego tak ważne są szczepienia oraz regularne wizyty u pediatry.
Chorobami zaliczanymi do bardzo groźnych są:
1. Rdzeniak zarodkowy – najczęściej atakuje chłopców w wieku 3 do 4 lat oraz od 5 do 9. Choroba ta jest nowotworem o największej złośliwości, dlatego przeważnie rokowania nie są dobre. Nowotwór rozwija się w móżdżku i bardzo szybko daje przerzuty.
2. Mukowiscydoza – jest chorobą śmiertelną, która prowadzi do włóknienia płuc, zniszczenia układu kostnego oraz opóźnienia rozwoju. Leczenie mukowiscydozy polega niestety tylko na łagodzeniu objawów.
3. Rdzeniowy zanik mięśni – jest chorobą genetyczną, która prowadzi do zaniku mięśni i osłabienia. Wyróżnia się trzy typy tej choroby, a mogą na nią zachorować dzieci do dwunastego miesiąca życia.

Pamiętajmy, że chorób wieku dziecięcego jest znacznie więcej, dlatego słuchajmy swoich dzieci, gdy informują nas o różnych symptomach bólowych.