1000rad.pl

dom, lifestyle, praca, zakupy

hemostaza
Zdrowie

Czym są zaburzenia hemostazy?

Hemostaza to ogół procesów, które mają wpływ na przepływ krwi w organizmie. Ma ona niebagatelne znaczenie – zależy od niej nie tylko nasze samopoczucie, ale również życie, bowiem reguluje ona kwestie krzepliwości krwi. Niestety, proces ten nie zawsze jest prawidłowy. W organizmie człowieka może dojść do licznych zaburzeń hemostazy, które prowadzą do groźnych dla organizmu krwawień lub zatorów. Poznajmy najczęstsze zaburzenia hemostazy oraz ich przyczyny.

Czym jest hemostaza?

Zacznijmy od początku, a więc wyjaśnienia czym tak właściwie jest hemostaza i jaką rolę pełni w naszym organizmie. Mówiąc najprościej, jest to szereg procesów, które finalnie pełnią dwojaką rolę. W sytuacji, w której mamy nienaruszone naczynia krwionośne, rolą hemostazy jest utrzymanie naszej krwi w postaci płynnej, która pozwala na transport składników odżywczych, tlenu i hormonów naczyniami krwionośnymi.

Jeśli jednak dojdzie do urazu i przerwania naczyń krwionośnych, hemostaza zapewnia krzepnięcie krwi i zapobiega jej nadmiernej utracie. Tak dzieje się w przypadku zdrowych osób, u których wszystkie składniki krwi są w odpowiednich proporcjach. Czasem jednak dochodzi do sytuacji, w których hemostaza zostaje zaburzona.

W procesie hemostazy udział biorą naczynia krwionośne (które kurczą się w momencie powstawania urazu), płytki krwi (odpowiedzialne za wydzielanie substancji niezbędnych do krzepnięcia krwi) oraz osocze, w którym znajdują się zarówno substancje odpowiedzialne za krzepnięcie, jak i rozpuszczanie zakrzepów.

Skazy krwotoczne

Przechodząc do zaburzeń hemostazy, nie sposób nie wspomnieć o skazach krwotocznych, czyli stanach, w których mamy problem z prawidłowym krzepnięciem krwi. Przyczyną takiego stanu mogą być zarówno zaburzenia hemostazy naczyniowej, płytkowej, jak i osoczowej.

Warto również wspomnieć, że skazy krwotoczne mogą być zarówno wrodzone, jak i nabyte. Objawy skazy krwotocznej to częste krwawienia z dziąseł, nosa, nadmierne krwawienie przy zranieniu, jak również krwawienia w obrębie narządów wewnętrznych. To poważny stan, który może doprowadzić nawet do utraty zdrowia i życia.

Stany nadkrzepliwości

Kolejnym rodzajem zaburzeń hemostazy są stany nadkrzepliwości, kiedy to w organizmie dochodzi do nadmiernego powstawania zakrzepów. Sytuacja ta również jest bardzo niebezpieczna, ponieważ osoby cierpiące z powodów nadkrzepliwości narażone są na udary, zatory, zakrzepicę tętniczą oraz chorobę zakrzepowo-zatorową.

W przypadku zaburzeń hemostazy tego typu również mamy do czynienia z wrodzonymi mutacjami, jednak mogą być również one wynikiem przyjmowanych przez nas leków, zmianami hormonalnymi oraz zaburzeniami odporności.

Zespół DIC

Mówiąc o zaburzeniach hemostazy, nie sposób nie wspomnieć o DIC, czyli chorobie znanej jako zespół rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego. To proces całkowitego rozstrojenia hemostazy, który prowadzi do jednoczesnego powstawania mnogich zakrzepów (występujących szczególnie w małych naczyniach), jak i krwawień z błon śluzowych czy narządów wewnętrznych.

Stan ten często pojawia się w wyniku schorzeń takich jak sepsa czy ciężkie urazy. Kluczowe znaczenie ma w jego przypadku szybka diagnoza przyczyn oraz wprowadzenie odpowiedniego leczenia.