1000rad.pl

dom, lifestyle, praca, zakupy

gdzie pojechać na wakacje
Lifestyle

Gdzie pojechać na wakacje w Polsce?

W tym roku każdy z nas ma okazję na lepsze zapoznanie się z Polską. Wielu ludzi wciąż ma obawy co do przekraczania granic państwa. Na szczęście nasz kraj słynie z malowniczych miejsc. Północ to Morze Bałtyckie i urozmaicona linia brzegowa z urokliwymi miasteczkami. Południe pokryte pasmami górskimi to raj dla miłośników ekstremalnych wędrówek. Podlasie zaprasza wszystkich lubujących się w sielskich klimatach polskiej wsi. Zatem gdzie pojechać na wakacje w Polsce?

Czym kierować się przy wyborze miejsca urlopu?

Podstawową kwestię stanowi oczywiście budżet. Wbrew pozorom wakacje w Polsce do tanich nie należą. W tym roku może być jeszcze gorzej – branże turystyczna, gastronomiczna i hotelarska mocno odczuły skutki pandemii. Spodziewajmy się więc dość wysokich cen noclegów i jedzenia.

Drugi czynnik, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę to nasze osobiste preferencje. W jaki sposób lubimy spędzać wolny czas? Czy wolimy góry, czy morze? Czy sprawia nam przyjemność rozkoszowanie się łonem natury w gospodarstwie agroturystycznym? Odpowiedzi na te pytania pomogą nam ustalić, który z kierunków obrać na wakacje.

Półwysep Helski

Jedno z najpiękniejszych fragmentów polskiego wybrzeża. Półwysep Helski liczy 35 km. Z jednej strony otoczony Zatoką Pucką, z drugiej Morzem Bałtyckim zaspokoi potrzeby tych, którzy nie wyobrażają sobie wakacji nad morzem bez leniuchowania na plaży oraz fanów wodnego szaleństwa, jakim jest windsurfing. Przez całą długość mierzei przebiega linia kolejowa. Możemy swobodnie przemieszczać się pomiędzy miejscowościami i rybackimi wioskami, a widoki z okna są oszałamiające! Ukłonem w stronę rowerzystów jest trasa rowerowa. Aktywna wycieczka wzdłuż linii brzegowej to świetny pomysł na spędzenie czasu z rodziną.

Tatry

W miesiącach letnich Zakopane jest bardzo zatłoczone. Gdy zatem chcemy uciec od gęstych tłumów i zależy nam na spokojnym odpoczynku, wybierzmy mniej oblegane przez turystów dzielnice miasta oraz rzadziej uczęszczane szlaki górskie. Przykładami są:
– Toporowa Cyrhla – położona na wysokości 1000 m n.p.m.;
– Dolina Pańszczycy i Czerwony staw – szlak zaczyna się w Brzezinach;
– odcinek między Doliną Chochołowską a Kościeliską – tutaj raczej nie spotkamy dużych zbiorowisk ludzi;
– Dolina za Bramką – dolina reglowa położona niedaleko Zakopanego. Tutaj także nie zaglądają tłumy.

To, że lokalizacje te nie cieszą się tak wielką popularnością, jak Morskie Oko i Giewont, nie oznacza, że tracą na wartości. Rozpościerają się stąd równie fantastyczne krajobrazy!

zobacz także: Jak się ubrać w góry?