1000rad.pl

dom, lifestyle, praca, zakupy

mały ogród przy szeregowcu
Lifestyle

Jak zaplanować mały ogród przy szeregowcu?

Coraz więcej osób wybiera kupno domu w zabudowie szeregowej zamiast kupna mieszkania w bloku. Niebagatelną rolę w podjęciu takiej decyzji odgrywa chęć posiadania własnego, nawet niewielkiego, ogródka.

Jak zaplanować mały ogród przy szeregowcu?

Niektórzy uważają, że zaplanowanie i zagospodarowanie małego ogrodu jest łatwe, nic bardziej błędnego. Im mniejszy ogród, tym stopień trudności jest większy. W dużym ogrodzie nie mamy ograniczenia przestrzeni, poszczególne strefy można swobodnie rozmieścić i oddzielić je różnorodnymi roślinami. W małym ogrodzie nie ma na to miejsca.

Mały ogród przy szeregowcu trzeba przede wszystkim dobrze zaplanować, dotyczy to zarówno elementów wyposażenia, jak i nasadzeń. Sprawą kluczową jest określenie jakie funkcje ma pełnić ogród i co chcemy w nim umieścić.

Jeżeli mamy do dyspozycji tylko 30-50 m kw., to bardzo często konieczne jest połączenie kilku stref w jedną lub zrezygnowanie z niektórych.

Na co zwrócić uwagę w małym ogrodzie?

Sprawą kluczową ogrodu przy szeregowcu jest zapewnienie obie prywatności. Należy pamiętać, że tuje lub żywopłot kradną dodatkowe miejsce. Lepszym rozwiązaniem może okazać się ogrodzenie drewniane lub z metalowych paneli obsadzonych pnączami. Nie tylko skutecznie odgrodzą, ale także będą pięknie wyglądać.

Ogród jest przedłużeniem salonu, z tego względu ich aranżacja powinna być spójna. Dobrym elementem łączącym salon z ogrodem jest taras. Najlepiej wykonać go z betony i wykończyć deskami podobnymi jak w salonie. Nawet na małym tarasie koniecznie trzeba wygospodarować miejsce na meble ogrodowe, przy których będzie można wypić poranną kawę lub zjeść posiłek.

Do zagospodarowania zostaje jeszcze pozostała część ogrodu. Jeżeli wśród domowników są dzieci, to koniecznie trzeba wygospodarować dla nich niewielki plac zabaw, może być to piaskownica lub mała huśtawka.

Oczywiście każdemu właścicielowi marzą się pięknie kwitnące rabaty i trawnik. W przypadku małego ogrodu warto stosować zasadę, im mniej, tym lepiej. Zamiast rozległych rabat, można ustawić kilka donic z kwitnącymi roślinami, będą stanowić ozdobę ogrodu, ale równocześnie zajmują mniej miejsca i wymagają mniej zabiegów pielęgnacyjnych.

Dla wielu osób trawnik to kwestia kluczowa i nie wyobrażają sobie bez niego ogrodu. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że utrzymanie trawnika jest bardzo czasochłonne. Trzeba go regularnie podlewać i raz w tygodniu kosić, w przeciwnym wypadku jego wygląd nie będzie atrakcyjny.

Coraz bardziej popularne są alternatywne rozwiązania dla tradycyjnych trawników. Z powodzeniem można zastąpić je trawami ozdobnymi, które pięknie prezentują się zarówno wiosną i latem, jak i podczas zimy. Innym rozwiązaniem są kwietne łąki mieniące się różnymi kolorami. Wystarczy kosić je raz lub dwa razy w roku.

Zobacz także: