Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle Sprzedaż cieląt mięsnych

Sprzedaż cieląt mięsnych – co musisz wiedzieć, aby uzyskać najlepszą cenę?

Data publikacji 8 stycznia 2024


Hodowla bydła to jedna z najważniejszych gałęzi produkcji zwierzęcej. Rolnicy zainteresowani kupnem cieląt muszą zwracać uwagę na szereg czynników decydujących o cenie, jaką przyjdzie im zapłacić za zwierzę. Co wpływa na końcowy koszt? Podpowiadamy i doradzamy, w jaki sposób uzyskać najlepszą cenę.

Sprzedaż wysokiej jakości cieląt – gdzie kupować?

Na początku jednak warto przybliżyć, gdzie najlepiej kupować cielaki. Nie każda oferta sprzedaży jest uczciwa. Często zdarza się, że w niedługim czasie po zakupie dochodzi do upadku cieląt. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne, ale równie często wynikają z błędów, jakie zostały popełnione w okresie wycielania. Jak zatem skutecznie chronić się przed upadaniem cieląt, a tym samym uniknąć strat? Warto decydować się na zakup zwierząt od firm posiadających wieloletnie doświadczenie w branży oraz dobrą reputację na rynku. Jedną z takich firm jest https://www.rogofarm.pl/pl oferująca sprzedaż cieląt z transportem do klienta. Podsumowując, najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie wyłącznie ze sprawdzonych hodowli.

Co wpływa na cenę cieląt? Oto najistotniejsze czynniki, o których należy wiedzieć

Cielaki na sprzedaż wyceniane są na podstawie wielu kryteriów. Ich znajomość może być niezwykle przydatna szczególnie w przypadku mniej doświadczonych rolników dopiero rozpoczynających swoją przygodę z branżą produkcji zwierzęcej. Poniżej przedstawione zostały najbardziej istotne podczas wyceny cielęcia czynniki.

Wiek cielęcia

Jednym z najistotniejszych kryteriów branych pod uwagę przy ocenie wartości cielęcia jest jego wiek. Za najbardziej atrakcyjne uważa się cielęta  w przedziale od 0-2 miesięcy. Również starsze osobniki do 6 miesiąca życia są atrakcyjne dla rolników. W tym wieku cielęta są już silniejsze, jednakże wciąż wykazują spory potencjał, jeśli chodzi o możliwości wzrostu. Znacznie niższą cenę osiągają cielęta, które ukończyły pół roku. Nie tylko ze względu na wiek, ale również na trudniejszy ich transport.

Płeć cielęcia

Następna bardzo ważna kwestia wpływająca na wycenę cielęcia to jego płeć. Byczki i jałówki różnią się kwotą, jaką przyjdzie nam za nie zapłacić. Droższe, ze względu na możliwości produkcyjne, są cielęta płci żeńskiej. Służą one mianowicie do wytwarzania mięsa oraz produkcji mleka. Byczki, które również są czasami hodowane na mięso, znacznie częściej wykorzystuje się do prokreacji.

Oprócz tego na wyższą cenę cieląt płci żeńskiej wpływa fakt, iż są one:

  • silniejsze od cieląt męskich,

  • wykazują większą odporność na choroby,

  • osiągają dojrzałość płciową w krótszym niż byczki czasie.

  • Rasa cielęcia

Kolejny decydujący czynnik, który brany jest pod uwagę w trakcie wyceny to rasa cielęcia. Najbardziej cenione ze względu na wysoką jakość są cielęta typu MM, NCB oraz HF.  Do najpopularniejszych w Polsce ras zaliczyć możemy m.in.:

  • limousine

  • charolaise

  • hereford

Gatunki wymienione powyżej doceniane są w głównej mierze ze względu na sporą wydajność rzeźną, wysoką jakość uzyskiwanego z nich mięsa, a także szybki ich wzrost.

Podsumowanie

Profesjonalna sprzedaż cieląt kieruje się szeregiem czynników wpływających na ostateczną cenę zwierząt. Szczególnie mniej doświadczeni rolnicy planujący zakup byczków i jałówek powinni zainteresować się tym, co wpływa na ich wycenę przez hodowle. Oprócz kwestii takich jak wiek, płeć czy rasa bardzo istotne jest to, aby rozsądnie wybierać sprzedawców. Niektóre ogłoszenia o tematyce sprzedaży cieląt nie są do końca uczciwe. Dlatego, aby uniknięcia upadku cieląt, a tym samym strat, należy nabywać bydło od sprawdzonych hodowli posiadających doświadczenie i renomę na rynku.

Materiał zewnętrzny

Redakcja 1000rad.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?