1000rad.pl

dom, lifestyle, praca, zakupy

dieta niski indeks glikemiczny
Lifestyle

Dieta niski indeks glikemiczny

W przestrzeni publicznej można znaleźć wiele informacji o różnego rodzaju dietach, najczęściej dotyczących sytuacji, gdy chce się zrzucić nieco kilogramów. Rzadko kiedy pojawiają się natomiast diety, które nie są kaprysem, lecz koniecznością z uwagi na stan zdrowia. Idealnym przykładem jest tu dieta niski indeks glikemiczny. Co powinno się o niej wiedzieć?

Czym jest indeks glikemiczny?

Jeśli ktoś chce się dowiedzieć, czym jest dieta o niskim indeksie glikemicznym, w pierwszej kolejności należy się dowiedzieć, czym ten indeks tak w ogóle jest.
IG to parametr, który stanowi priorytet dla wszystkich cukrzyków. Określa on procentowo to, jak szybko następować będzie we krwi wzrost stężenia glukozy po zjedzeniu danego produktu. Odniesieniem do tego wzrostu jest podniesienie się poziomu glukozy po spożyciu identycznej ilości węglowodanów, lecz w tym wypadku pod postacią czystej glukozy.
Co się dzieje w przypadku spożycia posiłku o wysokim indeksie glikemicznym? W takiej sytuacji następuje ogromny skok cukru, który niwelowany jest przez równie duży wzrost insuliny produkowanej przez trzustkę. Jak się jednak okazuje, cukier w takiej sytuacji spada poniżej wyjściowego poziomu, a to jest efektem ospałości i zmęczenia, a także silnej chęci zjedzenia kolejnej dawki cukru. Jak więc widać, z punktu widzenia cukrzyka posiłki powinny się charakteryzować możliwie najniższym indeksem glikemicznym. Jakie produkty są tu więc dozwolone?

dieta niski indeks glikemiczny

Jak powinna wyglądać taka dieta?

W jaki sposób powinna być skomponowana dieta o niskim indeksie glikemicznym? W pierwszej kolejności należy się dowiedzieć, że poszczególne produkty dostępne na rynku spożywczym podzielić można aż na trzy kategorie, czyli na te o niskim, średnim i wysokim indeksie. Idealne dla cukrzyka są oczywiście produkty o niskim IG, lecz akceptowalne są także te o średnim. Rzecz jasna wysoce odradzane są produkty z ostatniej kategorii. Co jednak zalicza się do poszczególnych zakresów IG?

Produkty o niskim IG to przede wszystkim różnego rodzaju nieoczyszczone produkty zbożowe, czyli np. pieczywo razowe, płatki czy też brązowy ryż. Dodatkowo do tej grupy zaliczyć można większość warzyw i dużą część owoców. Oczywiście zaliczają się tu również praktycznie wszystkie ryby.
Średnie IG to takie produkty jak drobne kasze, banany, melony, a także kukurydza czy też miód. Średni IG mieści się w zakresie 55 a 70. Produkty tego rodzaju są dozwolone, lecz ich ilość każdego dnia powinna być ograniczona.
Jakie są jednak zabronione produkty, których na takiej diecie nie powinno się spożywać? Wymienić tu trzeba przede wszystkim biały ryż, ziemniaki, piwo, cukier czy też białe pieczywo.

Przeczytaj więcej na diety-fitness.pl