Co zrobić, gdy stracimy za granicą paszport lub dowód osobisty

Taka przykra niespodzianka może przydarzyć się każdemu i w każdym miejscu na kuli ziemskiej. Chwila nieuwagi i już złodziej ucieka z naszym portfelem, a w nim nie tylko pieniądze i karty, ale także i nasze dokumenty, bez których niestety nie da się podróżować, a nawet po prostu wrócić zza granicy do Polski.

Co wtedy zrobić ? Koniecznie trzeba zgłosić się do polskiej placówki dyplomatycznej. Niezwykle istotnym jest, by jeszcze przed wyjazdem za granicę zrobić kserokopię tych stron, które zawierają nasze nazwisko, zdjęcie, serię i numer paszportu, obywatelstwo, a także pieczęcie wizowe.

Kopie takie najlepiej jest nosić w innym miejscu niż paszport, by nie zgubić lub nie stracić naraz jednego i drugiego., bowiem kopie znacznie przyspieszyć mogą wyrobienie dla nas dokumentów. Kiedy zgubimy nasz paszport będąc za granicą, należy koniecznie natychmiast zgłosić się na posterunek policji, gdzie otrzymamy odpowiednie zaświadczenia, na podstawie których w ambasada polskiej uzyskamy paszport tymczasowy.

Koniecznie należy mieć na uwadze to, że wyrobienie takiego nowego paszportu może zająć nawet kilka dni, zaś bez niego nie opuścimy kraju, w którym jesteśmy, dlatego trzeba być gotowym na dodatkowe koszty, samodzielnie dbając o powrót, zakwaterowanie i wyżywienie.

Zawsze wyruszając do jakiegoś obcego kraju, należy spisać sobie wcześniej wszystkie najważniejsze telefony, na policję, pogotowie i straż pożarną, a także do najbliższej polskiej placówki konsularnej.

 

2 comments

  1. Aaron84

    Muszę powiedzieć, że z początku nie wierzyłem w ten wspaniały sposób. Jednak po namowach mojej kobiety, rodziców, przyjaciół i ja zdecydowałem spróbować. Wziąłem pod uwagę, że raz się żyje i zaryzykowałem. Nie zawiodłem się, rada okazała się całkowicie skuteczna. Dziękuję za nią serdecznie. Z całą pewnością powtórzę ją swoim przyjaciołom, którzy borykają się z podobnym kłopotem, a jest ich sporo. całuski

  2. Albin82

    Odwiedziłam do tego czasu chyba wszystkie możliwe strony dotyczące tego tematu i nie mogłam nigdzie znaleźć porady. Ale szczęśliwie koleżanka poradziła mi tę stronę i proszę! Rozwiązanie się znalazło, pięknie dziękuję! całuski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.