Jak sadzić rzeżuchę

Rzeżucha jest bardzo często stosowana do dekoracji stołów wielkanocnych w Polsce. Jej piękna zieleń, świeżość i delikatność bardzo ładnie podkreśla wiosenny okres.

Można ją ścinać i wykorzystywać jako posłanie dla wielkanocnych jajek. Bardzo ładnie wygląda rzeżucha, która tworzy gęstą trawkę. Rzeżuchę można też zostawić jako zieloną łączkę i poukładać na niej jajeczka przepiórcze, słodkie jajka z czekolady, albo cukrowego baranka.

Niektórzy doceniają też dość mocny smak rzeżuchy, który doskonale pasuje do smaku różnych kanapek. Rzeżuchę trzeba posadzić minimum dziesięć dni przed świętami, jeśli chcemy mieć świeżutką, zieloną trawkę. Tyle dni trwa dokładnie wzrost tradycyjnej w Polsce rzeżuchy.

Nasionka rzeżuchy trzeba rozłożyć na watce, albo ligninie, na płaskim i dużym talerzu, albo na półmisku. Talerz trzeba wyłożyć dość grubą warstwą mokrej watki. Na watkę wsypujemy nasionka rzeżuchy, w taki sposób, aby znajdowały się blisko siebie, ale nie zachodziły jedno na drugie.

Gotowy talerzyk z rzeżuchą stawiamy w nasłonecznionym miejscu, najlepiej na parapecie okna. Trzeba pilnować na bieżąco, aby wata była ciągle wilgotna i jeśli będzie potrzeba, regularnie podlewać ją. Do podlewania należy wykorzystać zraszacz, a jeśli nie mamy zraszacza, to podlewajmy kubkiem, jednak bardzo delikatnym strumieniem, aby nie połamał delikatnych łodyżek roślinek.

Rzeżucha zawiera dużo witaminy A, B2, C, PP i E. Jest to środek, który działa przeciwko łysieniu. Jednak nadmiar rzeżuchy może działać moczopędnie.

1 comment

  1. Walery

    Kiedyś się przejechałem na czymś, co było w Internecie i niestety niczego mnie to nie nauczyło. Finisz, nigdy więcej nie będę korzystał z rad, które tutaj się znajdują!!! To jakaś żenada i śmiech na sali! pozdro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.