Optymalna temperatura dla niemowlaka

Jaka temperatura jest optymalna dla małego człowieka, który dopiero co wraz z dumnymi rodzicami przyjechał do swego domu ze szpitala ? Jak opiekować się dzieckiem, aby go nie przeziębić, ale jednocześnie też nie dopuścić do przegrzania ?

Przede wszystkim należy wiedzieć o tym, że w pierwszych około dziewięciu miesiącach swojego istnienia w brzuchu mamusi, nasz maluch przebywał w temperaturze takiej, jak jej ciało, czyli około 36,6 stopnia Celsjusza.

Po narodzinach, pomimo tego, że porodówki zwykle utrzymują wysoką temperaturę powietrza, nagle znalazł się w otoczeniu chłodniejszym o co najmniej 5 stopni, zaś będąc pierwszy raz w domu musi przyzwyczaić się do warunków jakie tam co oczywiście powinno być stopniowe i przemyślane.

W pokoju dziecięcym powinna być stała temperatura, w dzień około 22 stopnie, zaś w nocy o dwa stopnie mniej, nasze maleństwo powinno ciągle nosić na główce czapeczkę, bo to właśnie tędy uciekać będzie z jego ciała najwięcej ciepła.

Pamiętać także musimy, by w pokoju nie było za gorąco, gdyż wysuszone powietrze źle działa na śluzówki dróg oddechowych, te zaś są barierą dla bakterii oraz wirusów. Najprostszym sposobem by sprawdzić czy naszej małej pociesze nie jest zimno jest dotknięcie jej karku, ciepły oznacza, że dziecko ma komfortową temperaturę, zaś jeśli będzie zimny, powinniśmy je dodatkowo ubrać, albo przenieść w cieplejsze miejsce.

W miarę upływu tygodni w domu bobasek przywyknie do lubianej przez dorosłych temperatury 20 stopni i będzie można zakładać na niego stopniowo coraz mniej ubrań, rezygnować z czapki, a w końcu także zapoznać krótkim rękawkiem.

 

1 comment

  1. Kosma

    Okazuje się, że sieć służy nie tylko do zabawy i infantylnych rzeczy, jak do tej pory uważałem. Byłem nieustępliwy i zawsze radziłem sobie sam. Aczkolwiek do użycia rady z Internetu namówiła mnie córka. Trochę czasu jej to zajęło, ale teraz święci triumfy że udało jej się mnie do tego namówić. Istotnie, skorzystałem z porady i jestem bardzo zadowolony. Dziękuję serdecznie. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.