Pozew o alimenty na dziecko – jakie dokumenty są potrzebne

Obydwoje rodzice z mocy prawa są zobowiązani do utrzymywania swoich dzieci. Jeżeli jedno z rodziców (zazwyczaj ojciec) uchyla się od tego obowiązku, druga strona ma prawo założyć sprawę o alimenty.

Początkiem drogi do uzyskania alimentów na dziecko lub dzieci jest złożenie pozwu o alimenty. Nawet jeżeli skarżony rodzic jest pozbawiony władzy rodzicielskiej to i tak w dalszym ciągu jest zobowiązany do łożenia na utrzymanie dziecka.

Skadając do sądu pozew o alimenty należy dołączyć następujące dokumenty:

1. Skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub dzieci.

2. Wyrok rozwodowy lub akt małżeństwa (jeżeli w dalszym ciągu jesteście małżeństwem).

3. Oświadczenie o uznaniu ojcostwa lub wyrok ustalający ojcostwo (w sytuacji, gdy nie jesteście małżeństwem).

4. Zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy lub z urzędu pracy, jeżeli jesteś bezrobotny/a

5. Wyliczenie kosztów utrzymania dziecka.
Wyliczenie kosztów utrzymania dziecka jest podstawą do wyliczenia alimentów. Sąd bazując na wyliczeniu oraz na możliwościach finansowych skarżonego małżonka sam ustala ostateczną kwotę alimentów. Pisząc pozew możesz zasugerować wysokość oczekiwanych alimentów.
Powództwo o alimenty zwolnione jest z opłat sądowych. Także w przyszłości – w przypadku wniosku o zwiększenie alimentów – nie będzie pobierana dodatkowa opłata.


Komentarze (3)

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 3.5 / 5 (4 Oceny)
Publikacja komentarza jest równoznaczna z akceptacją regulaminu

Do tego czasu byłam przekonana, że korzystanie z internetowych rad to żenada i szczeniactwo. Jak bardzo się pomyliłam! Nikt nie był w stanie mi poradzić, a w tym miejscu rada się znalazła. Jestem niezmiernie wdzięczna, będę polecać innym! Siemka

5 marca 2011 o 00:00 oliwer

Bezsensowne jest tracenie czasu na sprawdzanie niepewnych porad. Opisana w tym miejscu rada jest wypróbowana i co istotne rzeczywiście owocna. Potwierdzamto, bo sam sprawdziłem. Polecam serdecznie.

1 września 2011 o 00:00 zofia

Witam jakie zaswiadczenie potrzebne do alimentow za jaki okres i czy moze to byc druk RMUA? Bo mi dzis szefowa tak powiedziala ze to wystarczy ale nie jestem pewna….

1 września 2011 o 12:39 Agnieszka
Forum o zdrowym odżywianiu

Ostatni komentarz

Ta strona używa cookies - Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego komunikatu