Przytulia właściwa na nieżyt pęcherza

Przytulia właściwa to gatunek rośliny wieloletniej z rodziny marzanowatych występujący w obszarze umiarkowanej strefy klimatycznej Europy, Azji i Afryki Północnej. W Polsce rośnie przede wszystkim na niżu i w niższych położeniach górskich, na suchych i słonecznych siedliskach, przy drogach i na łąkach oraz w prześwietlonych lasach.

Właściwości (zastosowanie): w kulinariach ziele przytulii właściwej dodawane jest do potraw z ryb morskich i słodkowodnych, królika, gęsi, kaczek, koniny, wieprzowiny, baraniny, potraw z wątróbki i cynaderek.

Jako aromat używa się jej do kartoflanki, serów, zup: fasolowej, jarzynowej i kapuśniaku i sosów. W lecznictwie przytulia wykazuje właściwości napotne, przeciwzapalne, przeciwskurczowe, przeciwgorączkowe, przeciwbiegunkowe, moczopędne i ogólnie wzmacniające.

Głównie roślina ta jest stosowana w nieżycie pęcherza, w zatrzymaniu moczu, w stanach zapalnych pęcherzyka żółciowego i w kamicy nerkowej. W medycynie ludowej sok z przytulii był wykorzystywany w przypadku histerii, padaczki i usunięcia piasku. Ponadto preparaty z rośliny są stosowane w leczeniu infekcji migdałków, prostaty, stanów zapalnych węzłów chłonnych i chorób skórnych.

W postaci naparu lub sproszkowanej rośliny używa się jej zewnętrznie na wrzody, trudno gojące się rany i niektóre choroby skórne.

Dawkowanie: jako środek przeciwbiegunkowy, napotny, moczopędny, przeciwzapalny, przeciwgorączkowy, przeciwskurczowy, wzmacniający i przeciwkrwotoczny stosujemy napar z suszu przytulii właściwej, jedną łyżkę rozdrobnionego suszu zalewamy jedną szklanką wrzącej wody i zaparzamy pod przykryciem przez około 20 minut. Po upływie tego czasu mieszankę przecedzamy i pijemy 2-3 razy dziennie po pół szklanki.

1 comment

  1. January88

    Na moje nieszczęście trafiłam na tę stronę i użyłamporady. Sądziłam, że istotnie pomoże, jednak jest jeszcze gorzej! Kochani, nie korzystajcie bo będziecie ubolewać podobnie jak ja! uściski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.