Wakacje w górach – zasady bezpieczeństwa

0
54

W teorii to wyzwanie dla najbardziej śmiałych i wysportowanych, takich którzy przez cały rok trenują, żeby później wspinać się na najwyższe „tysięczniki”. I owszem, żeby bezpiecznie chodzić po górach trzeba mieć kondycję, a także dużą wiedzę na temat tego, jak robić to bezpiecznie, co jednak wcale nie oznacza, że taki sposób spędzania wolnego czasu ograniczony jest do niewielkiej i wąskiej grupki osób.

Wakacje w górach – zasady bezpieczeństwa

Góry są równie piękne, co niebezpieczne, dlatego delikatnie mówiąc lekkomyślnością jest próba zdobywania ich „z marszu”, bez odpowiedniego treningu, a przede wszystkim dobrych butów i ubrania.

Planując więc spacery po górach, zadbajmy już na kilka tygodni wcześniej o odpowiednią zaprawę kondycyjną, kupmy także to, co polecają na specjalistycznych stronach zawodowcy. Będąc już w górach koniecznie musimy pamiętać o tym, że pogoda może zmienić się niezwykle szybko, silny wiatr halny może utrudnić poruszanie się, a także doprowadzić do szybkiego wyziębienia organizmu, z kolei słońce to ryzyko odwodnienia oraz poparzeń słonecznych.

Co warto wiedzieć?

Ruszając ze schroniska dla własnego bezpieczeństwa warto powiedzieć dokąd idziemy i jakimi szlakami, zapamiętaj numer alarmowy GOPR, wyruszaj w góry rankiem, gdyż pogoda najczęściej psuje się po południu, miej ze sobą na wszelki wypadek latarkę, plandekę przeciwdeszczową oraz ciepłe ubrania, nawet jeśli jest lato.

A przede wszystkim, jeżeli nie czujesz się na siłach iść jakimś szlakiem, nie idź, albo wyrusz w grupie z bardziej doświadczonymi wspinaczami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here